Antidotes

DIMERCAPROL

دیمرکاپرول

DIMERCAPROL

موارد مصرف: دیمرکاپرول در درمان مسمومیت با آرسنیک، آنتیموان، بیسموت، طلا و جیوه مصرف می شود. این دارو همراه با EDTA در درمان مسمومیت حاد با سرب نیز استفاده می گردد. همچنین در درمان مسمومیت حاد با جیوه در صورتی که درمان طی ۲-۱ ساعت بعد از مسمومیت شروع شود، مؤثر است.

موارد منع مصرف: این دارو در صورت وجود بی ‎کفایتی کبدی به استثنای یرقان ناشی از آرسنیک، بی ‎کفایتی کلیه، در مسمومیت با آهن، کادمیوم، سلنیوم و ترکیبات آلی جیوه نباید مصرف گردد.

هشدارها
۱- در طول درمان دراز مدت در کودکان ممکن است ۳۰% از آنها به تب مبتلا شوند.
۲- در افراد مبتلا به کمبود G6PD و در بیماران مبتلا به زیادی فشار خون باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: افزایش فشار خون همراه با تاکی‎کاردی که با مقدار مصرف دارو رابطه دارد، تهوع و استفراغ، سردرد و احساس سوزش در لب‎ ها، دهان و گلو، اسپاسم پلک ها، ترشح بینی و دهان، احساس تنگی در گلو و سینه، دردشکم، درد و آبسه در محل تزریق، اضطراب، ضعف و بی قراری از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل‎  های دارویی: این دارو با فرآورده های حاوی آهن تداخل دارد.

نکات قابل توصیه: در طول درمان با این دارو باید ادرار را قلیایی نگه داشت، زیرا کمپلکس دیمرکاپرول و فلز به راحتی در محیط اسیدی شکسته می شود.

مقدار مصرف: تزریق دیمرکاپرول باید به صورت عمیق و عضلانی باشد و درمان هرچه سریع تر آغاز گردد. در مسمومیت خفیف با آرسنیک و طلا، ابتدا mg/kg 5/2 چهار بار در روز تزریق می شود و سپس درمان با همین مقدار در روز سوم، دوبار در روز و سپس یک بار در روز تا ۱۰ روز ادامه می‎یابد. در مسمومیت شدید با طلا یا آرسنیک، ابتدا mg/ kg  ۳ هر چهارساعت به مدت ۲ روز تزریق می شود و سپس درمان با همین مقدار در روز سوم، چهار بار در روز و سپس ۲-۱ بار در روز تا ۱۰ روز ادامه می یابد. در درمان آنسفالوپاتی حاد ناشی از سرب، ابتدا mg/kg 4به تنهایی تزریق می شود و سپس درمان با همین مقدار همراه با کلسیم ادتات دی سدیم هر چهار ساعت ادامه می یابد. در مسمومیت های با شدت کمتر، مقدار mg/ kg  ۳ تجویز می گردد و درمان به مدت ۷-۲ روز ادامه می یابد.

اشکال دارویی

Injection: ۳۰۰mg/3ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا