ANTIHISTAMINES

DIPHENHYDRAMINE

DIPHENHYDRAMINE

موارد مصرف: دیفن ‎هیدرامین در درمان علامتی رینیت آلرژیک، رینیت وازوموتور، کهیر، درمان علامتی پارکینسون و عوارض خارج هرمی ناشی از داروها، تهوع و استفراغ ناشی از مسافرت و به عنوان داروی خواب‎ آور ملایم به کار می رود.

موارد منع مصرف: در صورت وجود پورفیریا، نباید از این دارو استفاده شود.

هشدارها
۱- مصرف این دارو در صورت وجود صرع، هیپرتروفی پروستات، احتباس ادرار، گلوکوم و بیماری های کبد باید با احتیاط صورت گیرد.
۲- احتمال بروز سرگیجه، تسکین بیش از حد، اغتشاش شعور و کاهش فشار خون ناشی از مصرف این دارو در سالخوردگان بیشتر است.
۳-مصرف طولانی مدت این دارو ممکن است باعث خشکی دهان، گلودرد، عفونت دهان و گلو و پوسیدگی دندان شود.
۴- با مصرف این دارو، تشخیص آپاندیسیت و علائم سمیت گوشی ناشی از سایر داروها سخت تر می شود.

عوارض جانبی: گیجی، سردرد، اختلال حرکتی، عوارض ضدموسکارینی مانند خشکی دهان، تاری دید و دوبینی و اختلالات گوارشی از عوارض شایع این دارو هستند.

تداخل‎  های دارویی: مصرف همزمان این دارو با مضعف‎ های CNS ممکن است اثرات مضعف آن ها را افزایش دهد. استفاده همزمان آن با داروهای آنتی‎ کولینرژیک عوارض جانبی این دارو را تشدید می کند. مصرف همزمان داروهای با سمیت گوشی مانند سالیسیلات‎ ها و وانکومایسین با این دارو ممکن است علائم اثرات سمی آن ها بر روی گوش از جمله وزوزگوش و سرگیجه را بپوشاند.

نکات قابل توصیه
۱- به منظور کاهش تحریک گوارشی همراه با غذا، آب یا شیر مصرف گردد.
۲- برای کنترل علائم بیماری مسافرت باید حداقل نیم ساعت قبل از مسافرت مصرف گردد.
۳- بدلیل احتمال بروز خواب آلودگی بعد از مصرف این دارو از رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیازمند هوشیاری هستند خودداری شود.

مقدار مصرف

خوراکی

بزرگسالان: به عنوان ضدهیستامین، مقدار ۵۰- ۲۵ میلی گرم هر ۶-۴ ساعت مصرف می شود. برای درمان اختلال حرکتی در بیماری پارکینسون ایدیوپاتیک، ابتدا ۱۵۰-۵۰میلی گرم یا ۲۵میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود و سپس مقدار مصرف به ۵۰میلی گرم چهار بار در روز افزایش می ‎یابد. به عنوان ضد تهوع در بیماری مسافرت ۵۰میلی گرم، نیم ساعت قبل از مسافرت مصرف می شود. به عنوان آرام‎ بخش-خواب ‎آور مقدار ۵۰میلی گرم، ۳۰-۲۰ دقیقه قبل از خواب مصرف می شود. حداکثر مقدار مصرف mg/day 300 است.

کودکان: به عنوان ضدهیستامین، مقدار mg/ kg  ۱/۲۵ هر ۶-۴ ساعت مصرف می گردد. به عنوان ضد تهوع در بیماری مسافرت mg/ kg  ۱-۱/۵ هر ۶ ساعت مصرف می گردد.

تزریقی

بزرگسالان: مقــــدار مصــرف تــزریق داخل وریـدی دارو ۵۰-۱۰میلی گرم است که باید به آهستگی (با سـرعت کمتر از mg/kg 25) تجویز شود. حداکثر مقدار مصرف تزریق عضلانی دارو ۱۰۰میلی گرم است که باید به صورت تزریق عمیق عضلانی تجویز شود.

کودکان: در کودکان با سن ۱۲-۶ سال۵mg/ kg/ day (تا حداکثر ۳۰۰mg/day) در ۴نوبت منقسم تزریق داخل وریدی آهسته و یا عمیق عضلانی می شود.

اشکال دارویی

Solution: ۱۲.۵mg/5ml
Tablet and Capsule: ۲۵mg
Injection: ۵۰mg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا