AUTONOMIC MEDICINES

EPINEPHRINE

اپی‌نفرین

EPINEPHRINE

موارد مصرف:

این دارو برای درمان فوریتی واکنش‌ های حاد آلرژیک، آنافیلاکسی، آنژیوادم، نعوظ مداوم، خونریزی لثه و احیای قبلی-عروقی و همراه با بی حس‎کننده‎‌ های موضعی مصرف می شود.

هشدارها
۱- در صورت وجود پرکاری تیروئید، دیابت، بیماری قلبی-عروقی، خونریـــزی و شــــوک کاردیوژنیک یا تروماتیک با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- تزریق داخل سرینی اپی‎ نفرین ممکن است موجب بروز گانگرن شود.
۳- تزریق اپی ‎نفرین به داخل شریان به علت انقباض شدید عروق و احتمال بروز گانگرن توصیه نمی شود.
۴- لازم است همزمان با تزریق اپی ‎نفرین، حجم مایعات از دست رفته نیز جبران شود.
۵- افزودن اپی‎ نفرین به بی حس‎کننده‎‌ های موضعی برای تزریق در اندام های انتهائی بدن و انگشتان، زبان، بینی، گوش و آلت تناسلی مردانه توصیه نمی شود.
۶- مصرف این دارو برای درمان اسپاسم برونشیال حاد به دلیل احتمال تحریک بیش از حد قلب به ویژه در مقادیر زیاد توصیه نمی شود.

عوارض جانبی: اضطراب، لرزش، تاکی کاردی،‌ آریتمی، احساس سرما در اندام های انتهائی بدن، زیادی فشار خون و خیز ریوی، ‌تهوع، استفراغ، تعریق، ضعف و سرگیجه با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل ‎های دارویی: مصرف همزمان ‌هالوتان با اپی‎ نفرین ممکن است خطر بروز آریتمی شدید بطنی را افزایش دهد. انفلوران یا ایزوفلوران نیز ممکن است عضله قلب را به اثرات مقلد سمپاتیک اپی ‎نفرین حساس نماید. مصرف همزمان اپی ‎نفرین با دارو‌های ضدافسردگی سه حلقه ای، ممکن است اثرات قلبی-عروقی اپی ‎نفرین را تشدید کند. مصرف همزمان دارو‌های بتابلاکر با اپی‎ نفرین، ممکن است به مهار اثرات درمانی هر دو دارو منجر شود. مصرف همزمان دیگوکسین با اپی‎ نفرین ممکن است خطر بروز آریتمی قلبی را افزایش دهد. مصرف همزمان ارگوتامین با اپی‎ نفرین ممکن است منجر به افزایش اثر تنگ‎ کننده عروق، ایجاد ایسکمی عروق محیطی و گانگرن شود. مصرف همزمان آن با انسولین ممکن است منجر به کاهش اثر انسولین شود.

نکات قابل توصیه
۱- این دارو در موارد اضطراری برای درمان واکنش ‎‌های آلرژیک باید بلافاصله حتی در صورت امکان توسط خود بیمار یا اطرافیانش مصرف شود.
۲- محلول تزریقی اپی‎نفرین با غلظت mg/ml ۱، قبل از تزریق داخل قلبی یا وریدی باید رقیق شود. برای این منظور ۰/۵میلی لیتراز محلول اپی ‎نفرین باید با محلول تزریقی کلرور سدیم، به حجم ۱۰میلی لیتر رسانده شود.

مقدار مصرف
بزرگسالان: به عنوان گشاد کننده نایژه، ابتدا ۰/۵- ۰/۲ میلی گرم تزریق زیرجلدی می شود که این مقدار هر ۲۰ دقیقه تا ۴ ساعت بر حسب نیاز بیمار تکرار می شود. در آنــــــــافیلاکسی، ابتدا ۰/۵-۰/۳میلی گــــــرم تزریق عضلانی یا زیرجلدی می شود که این مقدار هر ۲۰-۱۰ دقیقه (تا سه بار) برحسب نیاز بیمار تکرار می شود. به عنوان تنگ کننده عروق در شوک آنافیلاکتیک، ابتدا ۰/۵میلی گرم تزریق عضلانی یا زیرجلدی می شود و پس از آن ۰/۰۵- ۰/۰۲۵میلی گرم هر ۱۵-۵ دقیقه بر حسب نیاز بیمار تزریق وریدی می شود. به عنوان محرک قلبی نیز ۱-۰/۱میلی گرم داخل قلب یا ورید تزریق می گردد که این مقدار در صورت نیاز، هر ۵ دقیقه تکرار می شود.
کودکان: به عنوان گشادکننده نایژه در درمان آنافیلاکسی، mg/kg ۰/۰۱ تا حداکثر ۰/۳میلی گرم برای هر نوبت تزریق زیرجلدی می گردد که این مقدار برحسب نیاز هر ۱۵ دقیقه برای دو نوبت و سپس هر ۴ ساعت تکرار می شود. به عنوان تنگ کننده عروق در شوک آنافیلاکتیک، ابتدا ۰/۳میلی گرم عضلانی یا وریدی تزریق می گردد که این مقدار در صورت نیاز هر ۱۵ دقیقه برای ۳ یا ۴ نوبت تکرار می شود. به عنوان محرک قلبی نیز mg/kg  ۰/۰۰۵-۰/۰۱ داخل عضله قلب یا به صورت وریدی تزریق می گردد.

اشکال دارویی

Injection: 1mg/ml, 1mg/10 ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا