CARDIOVASCULAR MEDICINESDIURETICS

ETHACRYNIC ACID

اسید اتاکرینیک

ETHACRYNIC ACID

موارد مصرف:

اسید اتاکرینیک در درمان ادم و کم‎ادراری ناشی از نارسایی کلیوی مصرف می شود.

هشدارها
۱- در موارد بی ادراری و نارسایی کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- ممکن است سبب بروز افت پتاسیم و سدیم خون شود.
۳- بیماران سالخورده ممکن است به اثرات این دارو بر فشار خون و الکترولیت‎‌ها حساس تر باشند و با خطر بروز کلاپس گردش خون و حملات ترومبوآمبولی مواجه شوند.

عوارض جانبی: کاهش سدیم، پتاسیم و منیزیم خون، آلکالوز، افزایش دفع کلسیم، افت فشار خون، تهوع، اختلالات گوارشی، افزایش اوره خون و نقرس، افزایش قند خون، افزایش موقت غلظت کلسترول و تری گلیسرید پلاسما با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل های دارویی: مصرف همزمان لیتیم با اسید اتاکرینیک ممکن است موجب بروز مسمومیت ناشی از لیتیم شود. احتمال بروز مسمومیت گوشی و کلیوی در صورت مصرف همزمان اسید اتاکرینیک با سایر دارو‌های سمی برای کلیه و گوش ممکن است افزایش یابد. در صورت مصرف همزمان داروهای کاهنده پتاسیم خون با این دارو، خطر بروز افت شدید پتاسیم خون افزایش می یابد. اثرات ضدانعقادی داروهای ضدانعقاد در صورت مصرف همزمان با اسیداتاکرینیک ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه
۱- این دارو پرفشاری خون را درمان نمی کند، بلکه آن را کنترل می نماید. لذا مصرف طولانی مدت آن ممکن است ضروری باشد.
۲- در طول مصرف این دارو، احتمال بروز کاهش پتاسیم خون وجود دارد. ممکن است مصرف مکمل های پتاسیم ضروری باشد.
۳- در ایستادن به  مدت طولانی مدت، انجام فعالیت بدنی یا در هوای گرم، به  علت اثر کاهنده فشار خون درحالت ایستاده، باید احتیاط شود.
۴- در صورتی که برنامه مصرف دارو یک بار در روز باشد، به  منظور جلوگیری از تکرر ادرار در طول شب، این دارو باید در هنگام صبح مصرف شود.
۵- اگر اسید اتاکرینیک به رژیم درمانی زیادی فشار خون اضافه شود، به  منظور جلوگیری از کاهش شدید فشار خون، کاهش مقدار مصرف سایر داروهای کاهنده فشار خون ممکن است ضروری باشد.
۶- در صورتی که کم‎ادراری با حداکثر مصرف این دارو به مدت ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد، توصیه می شود مصرف دارو قطع گردد.

مقدار مصرف
بزرگسالان: ابتدا mg/day ۵۰-۱۰۰ به  صورت یک نوبتی یا در نوبت های منقسم مصرف می شود که بر حسب نیاز mg/day ۲۵-۵۰ به مقدار شروع اضافه می شود. به  عنوان مقدار نگهدارنده،‌ بر اساس نیاز بیمار، معمولاً mg/ day ۵۰- ۲۰۰ مصرف می شود. حداکثر مقدار مصرف تا mg/ day ۴۰۰ است.
کودکان: ابتدا mg/day ۲۵ مصرف می شود که بر حسب نیاز mg/day ۲۵ به مقدار شروع اضافه می گردد. مقدار نگهدارنده این دارو براساس نیاز بیمار تنظیم می گردد.

اشکال دارویی

Tablet: 50mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا