ANTICONVULSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

GABAPENTINE

گاباپنتین

GABAPENTINE

موارد مصرف:

این دارو در درمان کمکی صرع پارشیال (فوکال) همراه با داروهای ضدتشنج دیگر و همچنین در درمان درد های نورالژی (درد عصبی) پس از عفونت هرپسی و نوروپاتی به  کار می ‌رود.

هشدار ‌ها: در صورت نارسایی کلیه مقدار مصرف دارو باید براساس کلیرانس کراتینین تنظیم شود.

عوارض جانبی: سرگیجه، گیجی، نیستاگموس، حالت فراموشی، تحریک‎پذیری یا سایر اختلالات خلقی و روانی، اختلال حافظه و اغتشاش شعور، درد یا تورم در پا‌ ها و بازو‌ ها، لکوپنی، تب یا عفونت، آنژیوادم، اریتم‎ مولتی ‎فرم، کمی سدیم خون، زردی، سندرم استیونس-جانسون، بی حالی، خستگی،‌ درد عضلانی، خواب ‎آلودگی، اختلالات بینایی از جمله دوبینی، عفونت، ‌تب، تهوع یا استفراغ، اسهال،‌ خشکی د‌هان و افزایش اشتها از عوارض جانبی این دارو هستند. در کودکان ۳ تا ۱۲سال، مشکلات خلقی و روانی، افزایش تحرکات روده، تندخویی و اختلالات فکری از جمله اشکال در تمرکز فکر ممکن است دیده شوند.

تداخل‎ های دارویی: در صورت مصرف همزمان دارو‌ های آنتی اسید با این دارو، فراهمی زیستی گاباپنتین کاهش می‎یابد. مورفین جذب این دارو را افزایش داده و موجب تشدید اثرات مضعف CNS آن می شود.

نکات قابل توصیه
۱- از قطع ناگهانی مصرف این دارو پرهیز شود.
۲- بین فواصل مصرف دارو نباید بیش از ۱۲ ساعت فاصله زمانی ایجاد شود.
۳- به  علت بروز تاری دید یا دوبینی، سرگیجه، خواب ‎آلودگی، اختلالات فکری یا مهارت ‌های حرکتی، هنگام رانندگی یا انجام کار ‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، ‌باید احتیاط کرد.

مقدار مصرف
بزرگسالان: به عنوان ضدتشنج ابتدا mg/day ۹۰۰ در ۳ نوبت منقسم تجویز می ‌شود. مقدار مصرف بر اساس پاسخ بیمار به درمان به تدریج افزایش می‎یابد و معمولاً مقدار mg/day ۹۰۰-۱۸۰۰ برای بیشتر بیماران مؤثر است. با این حال مقادیر mg/day ۲۴۰۰-۳۶۰۰ نیز تحمل شد‌ه‌ اند. در درمان درد عصبی پس از عفونت هرپسی، روز اول مقدار واحد ۳۰۰ میلی گرم، روز دوم mg/day ۶۰۰ در دو نوبت منقسم و روز سوم mg/day ۹۰۰ در سه مقدار منقسم مصرف می ‌شود و مقدار مصرف بر اساس پاسخ بیمار به درمان تا حداکثر mg/ day ۱۸۰۰ قابل افزایش است.
کودکان: به عنوان ضدتشنج، در کودکان ۳ تا ۱۲سال، ابتدا mg/kg/day ۱۰-۱۵ در ۳ نوبت منقسم تجویز می ‌شود. سپس بر اساس پاسخ بیمار به درمان مقدار مصرف تنظیم می‌ گردد. بر این اساس ‌برای کودکان بالای ۵ سال معمولاً مقدار مصرف مؤثر mg/kg/day ۲۵-۳۵ و برای کودکان ۳تا ۴ سال نیز مقدار مصرف مؤثر mg/kg/day ۴۰ می ‌باشد. مقدار مصرف افراد با سن بیش از ۱۲ سال نیز مشابه بزرگسالان است.

اشکال دارویی

Capsule: 100mg, 300mg, 400mg, 800mg
Tablet: 600mg, 800mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا