کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

آیا تزریق واکسن انفلوانزا می‌تواند از کودکان در برابر بیماری کرونا محافظت کند؟

کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقدمه:
آمارهای موجود حاکی از آن است که تعداد بسیار محدودی از مبتلایان به بیماری کرونا را کودکان تشکیل می دهند. با این وجود نگرانی در مورد محافظت بیشتر از کودکان در برابر بیماری کرونا وجود دارد و این سوال مطرح است که آیا تزریق واکسن انفلوانزا می‌تواند کودکان را در برابر بیماری کرونا محافظت نماید.
شواهد موجود در پاسخ به سوال:
دراین خصوص که آیا واکسن انفلوانزا قادر به محافظت از کودکان در برابر بیماری کرونا هست یا خیر، شواهد کافی وجود ندارد. برای محافظت کودکان از بیماری کرونا، رفتارهای بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه مانند شست و شوی صحیح و مداوم دست ها (با آب و صابون)، عدم رفت و آمد غیر ضروری در فضاهای عمومی و دور ماندن از تماس با افراد مشکوک یا مبتلا به بیماری ضرورت دارد.
نتیجه گیری:
تاکنون برای پیشگیری از بیماری کرونا، واکسن عرضه نشده است و بین تزریق واکسن انفلوانزا و عدم ابتلا به بیماری کرونا نیز شواهد علمی وجود ندارد؛ لذا آموزش کودکان و انجام اقدامات بهداشتی از جمله رعایت آداب سرفه و عطسه، شستن مکرر دست ها با آب و صابون یا استفاده از محلول های شست و شوی بر پایه الکل، دور ماندن از افراد بیمار و مشکوک به بیماری، عدم رفت و امد غیرضروری در فضاهای عمومی و انجام به موقع واکسیناسیون طبق برنامه کشوری، مناسب‌ترین اقدامات در پیشگیری از بیماری کرونا در کودکان است.
منابع:
  1. https://www.unicef.org/iran/press- releases
  2. http://theconversation.com/worried-about-your-child-getting-coronavirus-heres-what-you-need-to-know-131909
  3. https://www.cdc.gov/flu/highrisk/children.htm
  4. https://www.abc.net.au/news/health/2020-03-05/when-to-get-flu-vaccine-coronavirus-covid-19/12024498
  5. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/children-faq.html
دکمه بازگشت به بالا