ANTIMICROBIALSANTIVIRALS

LOPINAVIR+RITONAVIR

LOPINAVIR+RITONAVIR

موارد مصرف: این دارو در درمان عفونت HIV به همراه سایر داروهای ضدرتروویروس استفاده می شود.

موارد منع مصرف: در صورت وجود پورفیری‎ حاد و یا مصرف همزمان سیزاپراید، آلکالوییدهای ارگوت، لوواستاتین، میــــــدازولام، پیموزاید، ریفامپین، سیلدنافیل، سیمواستاتین و تریازولام نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- مصرف دارو باعث افزایش قند خون می شود.
۲- به علت ایجاد سندروم لیپودیستروفی توسط دارو میزان چربی و قند خون بیمار باید قبل از درمان، ۶-۳ ماه بعد از درمان و سپس سالانه اندازه گیری و پایش شوند.
۳- در صورت بروز علائم و نشانه های پانکراتیت، مصرف دارو باید قطع شود.
۴- در نارسایی کبد، محلول خوراکی به  علت دارا بودن پروپیلن گلیکول نباید استفاده شده و در نارسایی شدید کبد، اشکال قرص و کپسول نیز نباید استفاده شوند.
۵- در نارسایی کلیه، محلول خوراکی نباید استفاده شده و در نارسایی شدید کلیه، شکل دارویی قرص با احتیاط استفاده می شود.
عوارض جانبی: بثورات پوستی، افزایش کلسترول و تری‎گلیسرید خون، اسهال، ناهنجاری در حس چشایی، تهوع، استفراغ، درد شکمی، افزایش گاما  گلوتامیل‎ترانسفراز و آلانین آمینو ترانسفراز و اختلالات الکترولیتی از عوارض جانبی دارو هستند.
تداخل های دارویی: این دارو تداخل های دارویی بسیار زیادی دارد و باید در صورت مصرف همزمان با هر داروی دیگری احتیاط لازم را بعمل آورد.

نکات قابل توصیه
۱- شکل دارویی قرص به  طور کامل (بدون شکستن، خرد کردن یا جویدن) بلعیده شود. محلول خوراکی باید جهت افزایش جذب با غذا مصرف شود.
۲- در صورت بروز تغییرات وزن در کودکان، مراتب به اطلاع پزشک رسانده شود.
۳- با توجه به تداخل این دارو با اغلب داروها، مصرف هر گونه دارو اعم از نسخه ای، غیرنسخه ای یا داروهای گیاهی باید به اطلاع دکتر داروساز و پزشک برسد.
۴- شکل دارویی قرص لوپیناویر/ریتوناویر می تواند همزمان با دیدانوزین با معده خالی مصرف شود. ولی در صورت مصرف محلول خوراکی لوپیناویر/ریتوناویر، بیمار باید دیدانوزین را یک ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از محلول خوراکی دارو استفاده نماید.
۵- به بیمــــاران مصـــرف کننــــده داروهــای ضدبارداری های خوراکی توصیه می شود که طی درمان از روش های پیشگیری اضافی یا جایگزین دیگری استفاده کنند.

مقدار مصرف

بزرگسالان: در بزرگسالان و کودکان با سطح بدن بیشتر از ۱/۴ متر مربع  یا وزن مساوی یا بیشتر از ۴۰ کیلوگرم، دو قرص دوبار در روز تجویز می شود. در بزرگسالانی با سوش های HIV که کمتر از ۳ موتاسیون به مهارکننده های پروتئاز دارد، ۴ قرص یک بار در روز تجویز می شود.

کودکان: در کودکـــان با سن بیش از دو ســـــــال با وزن کمتر از ۴۰ کیلوگـــــــرم و سطح بـــــــدن   ۰/۹-۰/۵ مترمربع،  قـــرص  mg100/25mg  ، دو قرص دوبـــار در روز استفاده می شود. در صورتی که سطح بدن۱/۴-۰/۹ مترمربع بـــاشد، لوپینـــاویر/ریتونــاویر mg 100/25 mg به  میزان ۳ قرص دوبار در روز تجویز می شود. محلول خوراکی دارو به میزان ۵ میلی لیتر دوبار در روز با غذا مصرف می شود. برای کودکان ۱۲-۲ سال، ۲/۹ میلی لیتر بر مترمربع دوبار در روز با غذا مصرف می شود (حداکثر ۵ میلی لیتر دوبار در روز).

اشکال دارویی

Capsule: ۱۳۳.۳mg/33.3mg
Tablet: ۲۰۰mg/50mg
Oral Solution: (۴۰۰mg/100mg) /5mL

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا