ANTIMICROBIALSQUINOLONES

NALIDIXIC ACID

اسیدنالیدیکسیک

NALIDIXIC ACID

موارد مصرف: اسیدنالیدیکسیک در درمان عفونت‌های غیرپیچیده مجاری ادراری تحتانی ناشی از باکتری های گرم منفی به  جز گونه های پسودوموناس و درمان شیگلوز (دیسانتری باسیلی) استفاده می شود.

موارد منع مصرف: این دارو در صورت ابتلای بیمار به پورفیری یا سابقه ابتلا به اختلالات تشنجی و همچنین در کودکان با سن کمتر از ۳ ماه نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- این دارو در بیماران مبتلا به کمبود G ۶PD و اختلالات کبد و کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- در طول مصرف این دارو بیمار باید از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب پرهیز کند.
۳- در طول درمان با این دارو در صورتی که مدت درمان از ۲ هفته بیشتر شود، انجام آزمون های شمارش سلول های خون و کار کبد توصیه می شود.

عوارض جانبی: تهوع، استفراغ، دردشکم، اسهال، سردرد، سرگیجه،‌ اختلال در خواب، ضایعات پوستی، خارش، تب، آنافیلاکسی، حساسیت به نور، افزایش اوره و کراتینین خون، اختلالات گذرا در آنزیم های کبد و بیلی‎روبین، درد عضلات و مفاصل، اختلالات خونی از عوارض جانبی شایع این دارو هستند.

تداخل های دارویی: در صورت مصرف همزمان با دارو‌های ضدالتهاب غیراستروییدی خطر بروز تشنج ممکن است افزایش یابد. آنتی اسید‌ها ومواد جاذب جذب این دارو را کاهش می دهند. اثر وارفارین در صورت مصرف همزمان با اسیدنالیدیکسیک ممکن است افزایش یابد. سمیت کلیوی سیکلوسپورین توسط این دارو افزایش می یابد. سمیت ملفالان در صورت مصرف همزمان با این دارو افزایش می یابد.

نکات قابل توصیه
۱- بیمار باید از قرار گرفتن در معرض شدید آفتاب خودداری کند.
۲- در صورت بروز تاری دید یا هرگونه اختلال در بینایی، سرگیجه یا خواب‎آلودگی باید احتیاط کرد.
۳- این دارو موجب بروز پاسخ مثبت کاذب در آزمون گلوکز ادرار با استفاده از مواد احیا کننده می شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: مقدار ۱ گرم هر ۶ ساعت برای ۷ روز مصرف می شود که این مقدار در درمان عفونت های مزمن به ۵۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت کاهش می یابد. به  دلیل احتمال بروز سریع مقاومت میکربی چنانچه تا ۴۸ساعت پس از شروع درمان با اسید نالیدیکسیک کشت ادرار منفی نشد، توصیه می شود از داروی ضدمیکرب دیگری استفاده شود.

کودکان: در کودکان با سن بیشتر از ۳ ماه mg/ kg/ day 50-60 در مقادیر منقسم مصرف می شود که این مقدار در درمان درازمدت به mg/ kg/day 30 کاهش می یابد.

اشکال دارویی

Suspension: ۶۰mg/ml
Tablet: ۵۰۰mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا