ANTIBODIESBIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINES

NATALIZUMAB

ناتالیزوماب

NATALIZUMAB

موارد مصرف:

این دارو برای درمان فرم عودکننده مولتیپل اسکلروزیس و بیماری کرون فعال به کار می رود.

موارد منع مصرف:

در صورت ابتلا یا سابقه ابتلا به لوکوانسفالوپاتی چندمرکزی پیشرونده، عفونت فعال یا بدخیمی فعال، مصرف اینترفرون بتا یا گلاتیرامر استات یا سایر تضعیف کننده های دستگاه ایمنی از مصرف این دارو خودداری شود.

هشدارها
۱- سمیت کبدی شامل افزایش ترانس آمیناز و بیلی روبین با مصرف این دارو مشاهده شده است که می تواند در ۶ روز اول شروع دارو و یا با مصرف دوباره دارو بعد از قطع موقت رخ دهد.
۲- مصرف این دارو خطر ابتلا به عفونت ها شامل عفونت های فرصت طلب و عفونت های هرپسی جدی را افزایش می دهد. در صورت ابتلا به عفونت هرپسی جدی مصرف دارو تا درمان موفقیت آمیز عفونت قطع شود.

عوارض جانبی: عوارضی مانند اختلالات دستگاه عصبی، سردرد و سرگیجه، خستگی، افسردگی، راش، کهیر، درماتیت، تهوع، ناراحتی های شکمی، التهاب معده و روده، اسهال، عفونت مجاری ادراری، کمردرد، درد در اندام های انتهایی، درد مفاصل، عفونت دستگاه تنفس فوقانی و تحتانی، عفونت های واژینال، خیز محیطی، اختلالات کبدی، واکنش های مربوط به انفوزیون، آنفولانزا و سندرم شبه آنفولانزا در اثر مصرف این دارو مشاهده شده است.

تداخل ‎های دارویی: این دارو می تواند اثرات سمی و عوارض سایر داروهای سرکوب کننده ایمنی را افزایش دهد.اینترفرون کلیرانس ناتالیزومب را کاهش می دهد. اثرات دارویی واکسن های زنده با مصرف این دارو کاهش یافته و ممکن است عوارض واکسن های زنده را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه
۱- علائم واکنش های افزایش حساسیت در زمان انفوزیون و یک ساعت بعد از آن مانیتور شود.
۲- تست آنتی بادی در بیماران مشکوک به وجود آنتی بادی های ماندگار توصیه می شود و تکرار آن هر ۳ ماه در همه بیمارانی که تست اول آن ها مثبت بوده است.
۳- در صورت عدم مشاهده پاسخ در درمان بیماری کرون طی ۱۲ هفته بعد از شروع، مصرف دارو باید قطع شود. در صورت مصرف گلوکوکورتیکوئیدها قبل از درمان با ناتالیزومب، در زمان شروع درمان مصرف گلوکوکورتیکوئیدها باید به تدریج قطع شود. اگر قطع مصرف گلوکوکورتیکوئیدها بعد از شش ماه برای بیمار مقدور نباشد باید مصرف ناتالیزومب قطع گردد.

مقدار مصرف: ۳۰۰میلی گرم هر ۴ هفته یک بار به صورت انفوزیون وریدی طی یک ساعت تجویز می شود.

اشکال دارویی

Injection: 20mg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا