کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

توصیه هایی برای قرنطینه موقت به منظور جلوگیری از گسترش بیماری کرونا (ویروس COVID-19، کووید ٢٠١٩) در خانه و منازل مسکونی

ترجمه‌ فارسی راهنمای قرنطینه‌ی خانگی CDC
روزآمدشده در ۲۰ فوریه ۲۰۲۰
توجه داشته باشید این راهنما برای شرایط ایالات متحده نگاشته شده اما همچنان برای استفاده مفید است.
ترجمه و ویراست: پیام صفوی نایینی / سرکار خانم حمیده جمالی

این راهنما توصیه هایی است برای قرنطینه خانگی و در محیط های غیر بیمارستانی اعضای خانواده، همسران و مراقبان بیمارانی که کووید ١٩ (کرونا) آنها تاییدشده است.
این راهنما براساس آنچه تاکنون درباره اپیدمولوژی کرونا ویروس ١٩ و بیماریهای تنفسی شناخته شده دیگر بنا شده است و با به دست آمدن اطلاعات جدید، روزآمد خواهد شد.
کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروسها هستند که برخی از آنها در انسان تولید بیماری میکنند و برخی دیگر در میان حیواناتی مانند شتر، گربه و خفاش دیده میشوند. به ندرت ممکن است انسان از طریق حیوانات آلوده به ویروس حیوانی دچار بیماری شود. ویروسهای مرس، سارس و سارس ٢ (که عامل کووید ١٩ ) است، از جمله ویروسهای منتقل شده از حیوانات به انسان هستند. این راهنما میتواند به کاهش گسترش بیماری در خانه و محیط زندگی کمک کند.

این راهنما برای گروه های زیر تدوین شده است:

 • افراد مبتلا یا مشکوک به کووید ١٩ که نیازی به بستری  شدن در بیمارستان ندارند و در منزل تحت مراقبت هستند.
 • افراد مبتلا به کووید ١٩ که بستری شده بودند و پس از حصول اطمینان از پایداری وضعیتشان، برای ادامه درمان به خانه برگشته اند.
 • افراد خانواده (همخانه)، همسران و پرستاران خانگی افراد مبتلا به ویروس کووید ١٩ که ابتلای آنها تایید شده است.

گامهای پیشگیری برای افراد مبتلا یا مشکوک به کووید ١٩ که نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند و در منزل تحت مراقبت هستند و نیز افراد مبتلا به کووید ١٩ که بستری شده بودند و پس از حصول اطمینان از پایداری وضعیتشان برای ادامه درمان به خانه برگشته اند:
چنانچه متخصصان بهداشت و درمان شما پس از ارزیابی وضعیتتان، اجازه دادند در منزل تحت قرنطینه قرار بگیرید، لازم است اقدامات ذیل را (تا زمانیکه متخصصان بهداشت و درمان اجازه بازگشت به فعالیت روزمره را به شما بدهند) انجام دهید:

 1. در خانه بمانید و فقط برای دریافت خدمات درمانی از خانه خارج شوید: باید فعالیتهای خارج از منزل خود را محدود کنید و فقط در صورت نیاز به درمان از منزل خارج شوید. به محل کار، مدرسه یا اماکن عمومی نروید. از وسایل نقلیه عمومی، تاکسی های عمومی و اینترنتی و تلفنی استفاده نکنید.
 2. خود را از افراد و حیوانات خانگی در منزل جدا کنید:
  افراد: در حد ممکن در اتاقی مجزا بمانید و با سایر افراد منزل در تماس نباشید. در صورت امکان از سرویس بهداشتی مجزا استفاده کنید.
  حیوانات: تماس خود را با حیوانات خانگی و سایر حیوانات به حداقل برسانید؛ همانطور که نسبت به افراد حساس هستید. گرچه هنوز موردی از ابتلای حیوانات خانگی (یا سایر حیوانات) به کووید ١٩ گزارش نشده است، توصیه میشود افراد مبتلا از تماس با حیوانات خودداری کنند تا زمانی که اطلاعات بیشتری به دست آید. در زمان بیماری از فرد دیگری بخواهید مراقبت از حیوان خانگی شما را به عهده بگیرد و از مجاورت و تماس با حیوان خانگیتان (بازی کردن، بوسیدن، لیس زدن، تقسیم غذا و …) خودداری کنید. اگر ناچار به نگهداری از حیوان خانگی یا سایر حیوانات هستید، حتما پیش و پس از تماس با آنها دستان خود را بشویید و از ماسک صورت استفاده کنید.
 3. پیش از رفتن به دکتر با او تماس بگیرید و اطلاع بدهید: اگر وقت معاینه دارید پیش از رفتن به مرکز بهداشت/درمان تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید مبتلا یا مشکوک به کووید ١٩ هستید. این کار به کادر بهداشت و درمان امکان میدهد اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از محیط را انجام دهند.
 4. ماسک بزنید: باید وقتی در اطراف دیگران یا حیوانات خانگی (برای مثال در یک اتاق یا وسیله نقلیه) هستید و نیز پیش از ورود به و هنگام حضور در مرکز درمانی از ماسک استفاده کنید. در صورتی که نمیتوانید از ماسک استفاده کنید (برای مثال اگر استفاده از ماسک تنفس را برای شما سخت و ناممکن میکند)، کسانی که با شما در یک خانه هستند، نباید با شما در یک اتاق بمانند و باید حتما هنگام ورود به اتاق شما از ماسک استفاده کنند.
 5. هنگام عطسه و سرفه بینی و دهن خود را بپوشانید: هنگام عطسه یا سرفه، بینی و دهان خود را با دستمال بپوشانید. دستمال را در سطلی دربسته بیندازید. پس از عطسه و سرفه برای حداقل ٢٠ ثانیه دستتان را با آب و صابون بشویید یا از محلول شستوشوی دست که حاوی ۶٠ تا ٩۵ درصد الکل است، استفاده و همه نقاط دستتان را آغشته کنید و آنقدر مالش دهید تا دست کاملا خشک شود. استفاده از آب و صابون هرجا که دست آلوده به نظر میرسد، ارجح و بهتر است.
 6. مداوم دستهایتان را بشویید: دستهای خود را مداوم و هر بار دستکم ٢٠ ثانیه با آب و صابون بشویید یا از محلول شست و شوی دست که حاوی ۶٠ تا ٩۵ درصد الکل است، استفاده کنید و همه نقاط دست را خوب آغشته کنید و آنقدر مالش دهید تا دست کاملا خشک شود. استفاده از آب و صابون هرجا که دست آلوده به نظر میرسد، ارجح و بهتر است. از دست زدن به چشم، بینی و دهان با دستان شسته نشده خودداری کنید.
 7. از استفاده مشترک از وسایل خانه خودداری کنید: نباید از بشقاب، قاشق و چنگال، لیوان، استکان، حوله یا ملافه مشترک با سایر افراد منزل استفاده کنید. همه این وسایل به محض استفاده شما باید با آب و صابون کاملا شسته شوند.
 8. سطوحی را که زیاد در معرض تماس هستند، هرروز تمیز کنید: سطوح در معرض تماس بالا شامل کابینت ها، سطح میزها، دستگیره درها، گیره های دستشویی و روشویی، دستشویی، تلفن، تلفن همراه، کیبورد، تبلت و میزهای پاتختی هستند. همچنین تمامی سطوحی که ممکن است خون، مدفوع یا سایر مایعات بدن روی آن ریخته باشد، باید تمیز شوند. از اسپری یا دستمال شوینده سطوح خانگی و براساس دستورالعمل ذکر شده آن استفاده کنید. برچسبها دارای اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده صحیح و موثر هستند و در موارد لازم مثلا پوشیدن دستکش یا حصول اطمینان از وجود تهویه مناسب هنگام استفاده هشدار میدهند.
 9. روند علایمتان را تحت نظر داشته باشید: اگر بیماری شما رو به وخامت است (برای مثال مشکل تنفسی دارید) به سرعت به پزشک و بیمارستان مراجعه کنید. پیش از رفتن به بیمارستان یا مطب حتما تماس بگیرید و اطلاع بدهید که مبتلا یا مشکوک به ابتلا به کووید ١٩ هستید. پیش از ورود به مطب یا بیمارستان ماسک بزنید. این تمهیدات موجب میشود کادر بهداشت و درمان بتوانند از ابتلای دیگران در اتاق انتظار یا مطب پیشگیری کنند. از پزشک یا کادر درمانی بخواهید به سرعت به مراکز دولتی مشخص شده برای درمان کرونا، اطلاع دهند. افراد مبتلا یا مشکوک به کرونا باید در تمام مدت، توصیه های پزشکی را که از مسوولان درمانی خود دریافت میکنند، انجام دهند. اگر مشکل شما حاد است و لازم است با اورژانس ( ١١۵) هماهنگ شوید. حتما طی تماس آنها را از ابتلا یا مشکوکبودن به ابتلای خود به کرونا آگاه سازید و پیش از رسیدن آنها از ماسک استفاده کنید.
 10. اتمام قرنطینه: بیماران مبتلا به کووید ١٩ باید تا زمانی که خطر انتقال ثانویه به دیگران رفع شود، در قرنطینه بمانند. زمان خاتمه قرنطینه بسته به هر فرد و براساس ارزیابی متخصصان بهداشت و درمان و با هماهنگی مقامات دولتی اعلام میشود.

گام های پیشگیری برای افراد خانواده (همخانه)، همسران و پرستاران خانگی افراد مبتلا یا مشکوک به ویروس کووید ١٩:
افراد همخانه، همسران و پرستاران خانگی افراد مبتلا یا مشکوک به ویروس کووید ١٩ در معرض تماس مستقیم (نزدیک) با ویروس هستند و لازم است با دیدن هر یک از اولین نشانه های بیماری (تب، سرفه و تنگی نفس) به سرعت متخصصان بهداشت و درمان را در جریان قرار دهند.
این افراد همچنین باید توصیه های زیر را مد نظر قرار دهند:

 1. باید بتوانید دستورات پزشکی مرتبط با بیمار را درک کنید و به بیمار برای انجام آن کمک کنید. برای تهیه مایحتاج خوراکی و روزمره، دارو و سایر نیازهای شخصی به بیمار کمک کنید.
 2. علایم بیمار را تحت نظر داشته باشید. در صورتی که حال بیمار رو به وخامت رفت، به سرعت کادر درمان را در جریان قرار دهید. به آنها بگویید که بیمار مبتلا یا مشکوک به کووید ١٩ است و از آنها بخواهید برای اطلاعات بیشتر با مراکز درمانی دولتی تماس بگیرند. این تمهیدات موجب میشود کادر بهداشت و درمان بتوانند از ابتلای دیگران در اتاق انتظار یا مطب پیشگیری کنند. اگر مساله حادی پیش آمد با اورژانس تماس گرفته و به آنها اطلاع دهید از بیمار مبتلا به کووید ١٩ مراقبت میکنید.
 3. افراد همخانه باید در اتاقی مجزا از بیمار باشند و در صورت امکان از سرویس های بهداشتی و حمام دیگری استفاده کنند.
 4. از پذیرایی از میهمانان جز موارد بسیاری ضروری اجتناب کنید.
 5. اگر از حیوانات خانگی مراقبت میکنید و اگر بیمار هستید، مراقبت از حیوانات را به دیگران بسپارید.
 6. مطمئن شوید فضای عمومی منزل از تهویه مناسب برخوردار است. از هواساز (ایر کاندیشنر) استفاده کنید و اگر دمای هوا اجازه میدهد، پنجره ها را باز بگذارید.
 7. از دست زدن به چشم، بینی و دهان با دستهای شسته نشده خودداری کنید.
 8. دستهای خود را مداوم و دستکم ٢٠ ثانیه با آب و صابون بشویید یا از محلول شستوشوی دست که حاوی ۶٠ تا ٩۵ درصد الکل است استفاده کنید و همه نقاط دست را آغشته کنید و آنقدر مالش دهید تا دست کاملا خشک شود. استفاده از آب و صابون هرجا که دست آلوده به نظر میرسد، ارجح و بهتر است.
 9. در صورتی که در یک اتاق هستید، شما و بیمار (هردو) باید از ماسک استفاده کنید.
 10. هنگام تماس با بیمار یا تمیز کردن خون، مدفوع و مایعات بدنی (ادرار، استفراغ، آب دهان و …) او از ماسک و دستکش یکبارمصرف استفاده کنید.
 11. ماسک و دستکش یکبارمصرف را بعد از استفاده در سطل زباله دردار بیندازید و دوباره استفاده نکنید.
 12. هنگام خارج کردن وسایل حفاظت شخصی، ابتدا دستکشها را بیرون آورده و دور بیندازید. سپس بلافاصله دستها را با آب و صابون یا مایع دستشویی الکلی به مدت ٢٠ ثانیه بشویید. سپس ماسک را دور بیندازید و دوباره دستها را به همان شیوه تمیز کنید.
 13. نباید از بشقاب، قاشق و چنگال، لیوان، استکان، حوله یا ملافه مشترک با فرد بیمار استفاده کنید. همه این وسایل به محض استفاده توسط بیمار، باید با آب و صابون کاملا شسته شوند. (بخش شستشوی لباس را ببینید.)
 14. سطوح در معرض تماس بالا (شامل کابینتها، سطح میزها، دستگیره درها، گیره های دستشویی و روشویی، دستشویی، تلفن، تلفن همراه، کیبورد، تبلت و میزهای پاتختی) را هرروز تمیز کنید. همچنین همه سطوحی که ممکن است خون، مدفوع یا سایر مایعات بدن روی آن ریخته باشد، باید تمیز شوند. از اسپری یا دستمال شوینده سطوح خانگی و براساس دستورالعمل ذکرشده روی برچسب آن استفاده کنید. برچسبها دارای اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده صحیح و موثر هستند و در موارد لازم مثلا پوشیدن دستکش یا حصول اطمینان از وجود تهویه مناسب هنگام استعمال هشدار میدهند.
 15. لباسها را به دقت بشویید:
  • هر لباسی را که آلوده به خون، مدفوع یا مایعات بدنی است، بلافاصله دربیاورید و بشویید.
  • هنگام دستزدن به مواد آلوده، از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. این مواد را از بدنتان دور نگهدارید و بلافاصله بعد از دور انداختن دستکشها، دستهای خود را با آب و صابون یا مواد ضدعفونیکننده الکلی تمیز کنید.
  • به نحوه استعمال مواد شوینده و شست و شوی لباس دقت کنید. معمولا برچسبهای مواد شوینده اطلاعات مفیدی درباره نحوه شست و شوی درست و موثر لباس ها ارایه میدهند.
 16. ماسکها، دستکشها و دیگرمواد آلوده را پیش از دورانداختن با سایر زباله ها، در کیسه ای دربسته نگهداری کنید. بلافاصله پس از دور ریختن زباله، دستهای خود را با آب و صابون یا محلول دستشویی حاوی الکل تمیزکنید. استفاده از آب و صابون ارجح و بهتر است.
 17. در صورتیکه سوالی دارید حتما با کادر بهداشت و درمان تماس بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا