کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

در صورت داشتن چه علائمی به مراکز درمانی مراجعه کنیم؟

کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران
مقدمه:
بیماری کرونا طیف وسیعی از علائم بیماری از حالت سرماخوردگی خفیف تا بیماری شدید تنفسی را شامل می شود. با توجه به اهمیت بیماری، سؤالی که مطرح می‌شود این است که در صورت داشتن چه علائمی لازم است به مرکز درمانی مراجعه کنیم.

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سؤال:
شایع‌ترین علائم بیماری کرونا شامل تب، سرفه خشک، تنگی‌نفس یا دشواری در تنفس می باشد.. برخی از بیماران ممکن است علایمی مانند احساس درد، خستگی، استفراغ و اسهال هم داشته باشند. درصدی از افراد نیز ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شوند، اما هیچگونه علائمی از خود نشان ندهند. بیشتر بیماران (۸۰ درصد)، علائم خفیف بیماری را تجربه می‌کنند و بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می‌یابند. اما افراد مسن و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند پرفشاری خون، مشکلات قلبی یا دیابت، با احتمال بیشتری دچار نوع شدیدتر بیماری می‌شوند. 

نتیجه گیری:
از آنجا که علایم این بیماری تا حد زیادی می تواند مشابه بیماری هایی مانند سرماخوردگی معمولی و آنفلوانزا باشد پیشنهاد می شود قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی، با سامانه های راهنما در خصوص همه گیری کرونا، به صورت تلفنی تماس گرفته و از مشاوره آنها استفاده شود. با این حال توصیه می شود افراد در صورت داشتن علائم زیر به مراکز درمانی سرپایی یا بیمارستان های منتخب مراجعه نمایند:
۱) تب شدید، سرفه شدید (خشک)، تنگی نفس شدید و سایر علائم عفونت حاد تنفسی؛
۲) افراد دارای تب شدید که در طول ۱۴ روز قبل از شروع این علایم، سابقه ی تماس با افراد آلوده به کرونا را داشته اند یا سابقه مسافرت به مناطق پرخطر و آلوده را داشته اند.
لازم به ذکر است که شماره تلفن ۱۱۵ برای پاسخگویی در موارد اورژانس و با علائم شدید و شماره تلفن های ۱۹۰ و ۴۰۳۰ برای موارد مشاوره و کسب راهنمایی در موارد غیراورژانس و آدرس salamat.gov.ir برای ورود اطلاعات خود و همراهی با نظام سلامت معرفی می‌گردند.
منابع:
۱. https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses
۲. Chinese Center for Disease Control and Prevention “Guidelines for Public Prevention of Pneumonia Caused by Novel Coronavirus Infection”
۳. Liu YSL, Zhang D, Tang S, Chen H, Chen L, He X, et al. The Epidemiological and Clinical Characteristics of 2019 Novel Coronavirus Infection in Changsha, China. China (2/10/2020). 2020.-
۴. Chen N, Zhou M, Dong X, Qu J, Gong F, Han Y, et al. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study. The Lancet. 2020.
۵. https://cdn.mashreghnews.ir/d/2020/02/26/0/2727474.pdf
۶. https://www.who.int/dg/speeches/detail/who-director-general-s-opening-remarks-at-the-media-briefing-on-covid-19—3-march-2020
۷- Chinese Academy of Medical sciences and peking Union Medical College Hospital “PUMCH novel coronavirus Pneumonia Prevention and Precautions Handbook”
دکمه بازگشت به بالا