جراحی عمومی

فیستول مخرج

معمولاً بدنبال یک آبسه (دمل) اطراف مقعد به وجود می آید که معمولاً آبسه نیاز به تخلیه اورژانس با لیزر یا جراحی داشته و در ۵۰ درصد موارد به دنبال درمان آبسه فرد دچار فیستول می گردد. علامت اصلی آن ترشح چرکی طولانی مدت از یک سوراخ و گاهی چند سوراخ از اطراف مخرج می باشد.
بنا به تعریف یک فیستول باید حداقل ۲ دهانه داشته باشد که بوسیله یک مجرای توخالی به یکدیگر متصل می شوند. اغلب فیستول های مخرج از غدد مترشح بلغم (muccos) مستقر در کانال مخرج منشا می گیرند.
این غدد ابتدا عفونی می شوند و سپس عفونت به آبسه منجر می شود و زمانیکه آبسه باز یا پاره شود فیستول پدید می آید که ممکن است زیر پوستی- زیر مخاطی- داخل عضلانی و یا زیر عضلانی باشد. و نیز فیستول می تواند قدامی یا خلفی و یا منفرد یا مرکب یا نعل اسبی باشد.

علائم
شکایت اصلی معمولا ترشح مداوم یا متناوب است. معمولا سابقه آبسه عود کننده که خودبخود یا با جراحی تخلیه شده است وجود دارد گاهی یک برجستگی که از آن چرک خارج می شود یا بهبود یافته دیده می شود. مجرای فیستول مانند طنابی لمس می شود و مسیر آن در مجاورت اسفنکتر و سوراخ اولیه قابل لمس است. فیستول هایی که به مدت طولانی عفونی و بدون درمان مانده اند می توانند سبب عفونت های منتشر بشوند. سرطان(کارسینوم) در فیستول هایی مزمن و درمان نشده درموارد زیادی گزارش شده است و درمان موثر فیستول در واقع پیشگیری از این واقعه است.

درمان
نکته مهم در درمان فیستول آنست که درمان داروئی به کمک آنتی بیوتیک و غیره هیچ جایگاهی نداشته و تنها درمان موثر انجام جراحی با لیزر یا بصورت سنتی می باشد. درمان جراحی(فیستولوتومی) معمولا تنها درمان موثر است و جهت انجام آن سوراخ خارجی و داخلی(اولیه) باعبور پروب (میله فلزی نازک و قابل انعطاف و نرم) و با استفاده از آب اکسیژنه و بلدومتیلن رقیق باید پیدا شوند و مجرا یا مجاری فیستول باید بطور کامل مشخص شوند و مجرا در تمامی طول آن باز unroffed شود بطوریکه فیستول به شکل یک زخم باز درآید و باید مطمئن شد که زخم حاصل از عمق به سطح بطور خود به خود ترمیم می شود. و در تمام روش های درمانی اعم از جراحی معمولی و یا لیزر ۵ تا ۱۰ درصد بسته به طول و عمق فیستول احتمال عود وجود دارد.

پس از عمل جراحی هموروئید، شقاق وفیستول در صورت مشاهده هر یک از نشانه های زیر پزشک یا پرستار را مطلع نمایید:

  • عفونت (تب- خروج ترشح چرکی-قرمزی- تورم گرمی و حساسیت در لمس)
  • افزایش خونریزی مقعدی (بیش از ۲ گاز پر شده از خون در ۸ ساعت)
  • فشار مداوم و پی در پی برای دفع مدفوع
  • احتباس ادراری(احساس ادرار داشتن ولی خارج نشدن ادرار)
  • یبوست یا نداشتن حرکات روده ای (نداشتن دفع گاز)

مراقبت های لازم پس از جراحی هموروئید،شقاق و فیستول
کنترل درد که بامسکن های تزریقی یا خوراکی انجام می شود.
بعد از عمل مقعد با باند مخصوص پک می شود تا خونریزی کنترل شود که با اولین دفع خارج می گردد.

نکاتی که باید بعد از عمل جراحی به آن توجه کرد:

  • پس از عمل برای شروع سریعتر حرکات روده هرچه زودتر فعالیت را با راه رفتن شروع کنید
  • برای جلوگیری از عوارضی مانند تنگی مقعد از نرم کننده مدفوع طبق نظر پزشک استفاده کنید
  • اولین حرکات روده ای پس از عمل دردناک بوده و ممکن است باعث سرگیجه شود بنابر این از همراه کمک بگیرید.
  • لازم است جهت جلوگیری از تراوش ترشح به لباستان از پدهای مخصوصی که از داروخانه تهیه می کنید استفاده نمایید
  • انتظار خونریزی را ۱۲-۸ روز پس از عمل و تا زمانی که بخیه ها جذب شوند داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا