ARIPIPERAZOLECENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

ARIPIPERAZOLE

آریپیپرازول

ARIPIPERAZOLE

موارد مصرف:

این دارو در درمان اسکیزوفرنی، درمان و پیشگیری از حملات مانیا و درمان کمکی افسردگی شدید استفاده می شود.

هشــــدارها: در صـــورت وجود بیماری ‎های قلـــــبی-عروقی، بیمــــاری ‎های عروق مغزی، دهیدراتاسیون، دیــــابت، ســـابقه سنـــــدرم نورولپتیک بدخیم و سالمندان با احتیاط فراوان تجویز شود.

عوارض جانبی: عوارض خارج هرمی از جمله لرزش، اختلالات خواب به صورت خواب آلودگی و یا بی‎ خوابی و خستگی، افت فشار خون وضعیتی، عوارض گوارشی، تاکی کاردی، سردرد، اضطراب، بی قراری، افزایش وزن و اختلالات بینایی از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل‎‌های دارویی: این دارو عوارض شناختی و حرکتی الکل را افزایش داده و اثر کاهنده فشار خون دارو های آنتاگونیست گیرنده آلفا-۱-آدرنرژیک را تقویت می‎ کند. کلاریترومایسین، ایتراکونازول، کتوکونازول، فلوکستین و کینیدین متابولیسم این دارو را کاهش و غلظت خونی آن را افزایش می ‎دهند و کاربامازپین و سایر دارو های القا کننده سیستم آنزیم های کبدی ممکن است متابولیسم این دارو را افزایش و غلظت خونی آری‎پی‎پرازول را کاهش دهند. مصرف همزمان این دارو با دارو های با اثر ضد کولینرژیک ممکن است منجر به افزایش دمای بدن شود.

نکات قابل توصیه
۱- این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی یا اشکال تصمیم‎گیری و نقص حرکتی شود. بنابراین باید هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، احتیاط شود.
۲- در صورت بروز تب شدید، سفتی عضلانی، تعریق، ضربان سریع و نامنظم قلب و اغتشاش شعور، مراتب باید سریعاً به پزشک اطلاع داده شود.

مقدار مصرف: برای درمان اسکیزوفرنی، مقدار مصرف معمول آن mg/day ۵-۱۵ و حداکــــثر آن mg/ day ۳۰ می ‎باشد. در بالغین ۱۸-۱۵ ساله نیز برای درمان اسکیزوفرنی ابتدا ۲ میلی‌گرم روزی یک  بار به صورت خوراکی برای ۲ روز سپس mg/ day ۵ برای ۲ روز بعد و نهایتاً mg/ day ۱۰ مصرف می‎ شود و سپس در صورت نیاز هر بار ۵ میلی‌گرم به این مقدار اضافه می ‎شود تا به حداکثر mg/day ۳۰ برسد. برای درمان و پیشگیری از مانیا مقدار ۱۵ میلی‌گرم یک  بار در روز به صورت خوراکی مصرف می شود که می ‎توان آن را تا حداکثر mg/day ۳۰ افزایش داد. برای درمان کمکی موارد حاد افسردگی شدید ابتدا ۵-۲ میلی‌گرم خوراکی روزانه یک  بار مصرف می ‎شود و متعاقباً بر اساس پاسخ بیمار مقدار مصرف تنظیم می‎ گردد. مقدار مصرف معمول آن mg/day ۲-۱۵ می ‎باشد.

اشکال دارویی

Tablet: 5mg, 10mg, 15mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا