CENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINESDONEPEZIL

DONEPEZIL

دونپزیل

DONEPEZIL

موارد مصرف:

این دارو در درمان موارد خفیف تا متوسط زوال عقل در بیماری آلزایمر به کار می  رود.

هشدارها
۱- در صورت وجود اختلالات قلبی-عروقی، زخم گوارشی یا سابقه آن، آسم و سایر بیماری های مزمن انسدادی ریه،‌ اختلال عملکرد کبد و سابقه تشنج با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- برای اطمینان از مصرف صحیح دارو باید حتی ‎الامکان مصرف دارو تحت  نظر فرد دیگری صورت گیرد.

عوارض جانبی: بی ‎اشتهایی، خستگی و ضعف غیرعادی، بی‎ خوابی، تهوع، استفراغ، اسهال و کرامپ عضلانی و در برخی موارد رؤیا‌ های غیرعادی،‌ درد مفاصل، گیجی، سردرد، تکرر ادرار، افسردگی، سنکوپ، خواب‎ آلودگی و خونریزی غیرعادی از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل‎ های دارویی: مصرف این دارو با دارو‌ های ضد‎ کولینرژیک می  تواند موجب مهار اثرات هر دو دارو شود. مصرف همزمان این دارو با دارو‌ های ضدالتهاب غیراستروئیدی می‌ تواند عوارض گوارشی بیشتری را در پی داشته باشد. تجویز دارو ‌های کولینرژیک از جمله بتانکول و همچنین سوکسینیل کولین با دونپزیل ممکن است موجب تقویت اثر این دارو‌ ها یا دونپزیل شود.

نکات قابل توصیه
۱- در صورت بروز گیجی، خواب ‎آلودگی، منگی یا عدم تعادل، بیماران باید احتیاط کنند.
۲- این دارو باید عصر ها مصرف شود ولی در صورت بروز بی ‎خوابی، می توان آن را در طی روز مصرف نمود.

مقدار مصرف: ابتدا ۵ میلی‌گرم یک بار در روز تجویز می‌ شود. پس از ۶-۴ هفته در صورت نیاز می توان آن را تا mg/day ۱۰ افزایش داد. ولی باید توجه داشت که با این افزایش، احتمال بروز عوارض جانبی نیز بیشتر می ‌شود. حداکثر مقدار مصرف آن mg/day ۱۰ است ولی در خانم‌ های مسن با وزن بدن کم، نباید بیش از mg/day ۵ از دارو مصرف شود.

اشکال دارویی

‏Tablet: 5mg, 10mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا