CENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINESCLOZAPINE

CLOZAPINE

کلوزاپین

CLOZAPINE

موارد مصرف:

کلوزاپین برای درمان اسکیزوفرنی در بیمارانی که به سایر دارو‌ های ضدجنون پاسخ نمی ‌دهند مصرف می ‌شود.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود ضعف CNS سابقه نوتروپنی، اختلالات میلوپرولیفراتیو به ویژه دیسکرازی خونی یا سابقه ابتلا به آن و ضعف مغزاستخوان نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در صورت وجود بزرگی پروستات، گلوکوم با زاویه بسته با احتیاط فراوان تجویز شود.
۲- قبل از شروع درمان با این دارو، باید شمارش سلول ‌های خونی و به خصوص لکوسیت ها انجام شود.
۳- در طول درمان با این دارو، باید در ۱۸ هفته اول درمان به صورت هفته ‌ای یک بار و پس از ۱۸ هفته حداقل هر ۴ هفته یکبار شمارش سلول‌های خونی انجام شود. در صورت کاهش شدید گویچه های سفید مصرف دارو باید قطع شود.
۴- از قطع ناگهانی مصرف این دارو باید اجتناب شود تا از بروز علائم قطع مصرف و عود بیماری جلوگیری گردد.

عوارض جانبی: تسکین روانی، نوتروپنی و آگرانولوسیتوز کشنده، سردرد و گیجی، افزایش ترشح بزاق، مشکل در دفع ادرار، نعوظ مداوم، پریکاردیت و میوکاردیت، هذیان، ندرتاً تغییرات فشار خون، تهوع و استفراغ، افزایش قند خون، عوارض خارج هرمی،‌ کاهش یا افزایش دمای بدن، رنگ پریدگی، کابوس شبانه، خشکی د‌هان، احتقان بینی، یبوست، تاری دید،‌ آریتمی، افزایش تعداد ضربان قلب، اختلال در قاعدگی، گالاکتوره، ژینکوماستی، ‌افزایش وزن، ناتوانی جنسی، کم خونی همولیتیک، بثورات جلدی و زردی از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل‎‌های دارویی: مصرف همزمان این دارو با دارو ‌های کاربامازپین، کوتریموکسازول، کلرامفنیکل، سولفونامید‌ها و پنی‎ سیلامین خطر تضعیف شدید مغز استخوان و بروز آگرانولوسیتوز را افزایش می‌ دهد. مصرف همزمان این دارو با دارو‌ های بی هوشی، دارو‌ های ضددرد مخدر، دارو ‌های ضداضطراب و خواب ‎آور موجب افزایش اثر تسکین بخش می شود. اریترومایسین و سایمتیدین و سیتالوپرام متابولیسم این دارو را مهار و موجب افزایش غلظت پلاسمایی آن می ‌شوند. مصرف همزمان کلوزاپین با دارو‌های ضدافسردگی مهارکننده آنزیم مونوآمین‎ اکسیداز، موجب افزایش اثرات این دارو‌ها می‌ شود. این دارو با اثر پایین آورنده قند خون سولفونیل اوره‎‌ها و اثر ضدتشنجی دارو‌های ضدصرع مقابله می ‌کند. فنی‎توئین متابولیسم کلوزاپین را تسریع می ‌کند. مصرف همزمان این دارو با ترفنادین خطر بروز آریتمی بطنی را افزایش می ‌دهد. مصرف این دارو با لیتیم و نیز متیل دوپا خطر بروز عوارض خارج هرمی را بالا می برد. در صورت مصرف همزمان فراورده ‎‌های حاوی الکل و سایر دارو ‌های مضعف CNS با این دارو ممکن است اثرات تضعیف کننده CNS تشدید شود. اثر کاهش فشار خون دارو‌ های کاهنده فشار خون در صورت مصرف همزمان با کلوزاپین، ممکن است تشدید شود.

نکات قابل توصیه
۱- قطع مصرف دارو به تدریج و طی حداقل ۲-۱ هفته انجام شود.
۲- در صورت بروز هر گونه عفونت، ضعف، تب و گلودرد به پزشک مراجعه شود.
۳- در آغاز درمان با این دارو، به  دلیل احتمال بروز کلاپس ناشی از کاهش فشار خون، بیمار باید تحت مراقبت دقیق پزشکی باشد.
۴- در صورت عدم مصرف دارو به مدت دو روز یا بیشتر، پیش از مصرف مجدد باید با پزشک مشورت شود.

مقدار مصرف
بزرگسالان: در روز اول شروع درمان ۱۲/۵میلی‌گرم یک یا دو بار در روز مصرف می شود که در صورت تحمل بیمار به تدریج در مقادیر mg/day25-50 طی ۱۴ روز تا mg/ day ۳۰۰-۴۵۰ در نوبت های منقسم افزایش می‎یابد. برای شروع درمان در صورت عدم مصرف دارو به مدت دو روز یا بیشتر،‌ ابتدا ۱۲/۵میلی‌گرم یک یا دو بار در روز مصرف می شود.

اشکال دارویی

Tablet: 25mg, 100mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا