CENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINESCLONAZEPAM

CLONAZEPAM

کلونازپام

CLONAZEPAM

موارد مصرف:

کلونازپام در درمان صرع کوچک که به سایر دارو ‌های ضدتشنج پاسخ نمی دهند و درمان اختلالات پانیک مصرف می ‌شود.

هشدارها
۱- در بیماری تنفسی، نارسایی کبد و کلیه و پورفیری، اغما، شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلا به آن و میاستنی گراو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- احتمال بروز افت فشار خون و آپنه در زمان مصرف این دارو وجود دارد.
۳- مصرف بلندمدت یا مقادیر زیاد بنزودیازپین ‎‌ها خطر بروز وابستگی‎ های روانی و جسمی را افزایش می ‌دهد.

عوارض جانبی: خواب ‎آلودگی و منگی، خستگی، ضعف عضلانی، اشکال در تمرکز حواس، افزایش جریان بزاق، پرخاشگری (واکنش متناقض)،‌ تحریک‎ پذیری، تاری دید، ‌تغییر میل جنسی، وابستگی به دارو، اشکال در تکلم، افسردگی، تاکی کاردی، تپش قلب و اختلالات رفتاری از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل‎‌های دارویی: مصرف همزمان با دارو ‌های مضعف CNS، از جمله الکل، ضددرد‌ های مخدر، ‌بی هوش‎کننده ‎‌های عمومی، مهارکننــــــدگان مونـــــوآمین اکســــیداز، ‌ضدافســــــردگی ‎‌های سه حلقه ای و دارو‌ های کاهنده فشار خون که باعث تضعیف CNS می‌شوند (مانند کلونیدین و متیل دوپا) و رزرپین ممکن است اثر مضعف CNS این دارو را تشدید نماید. آنتی‎ اسید ‌ها جذب کلونازپام را به تأخیر می‎اندازند. مصرف همزمان با تری ‎متافان قبل از عمل جراحی، باعث تشدید اثر کاهنده فشار خون شده و خطر کاهش شدید فشار خون،شوک و کلاپس قلبی-عروقی را در حین جراحی افزایش می ‌دهد. مصرف همزمان با کاربامازپین سبب افزایش متابولیسم و کاهش غلظت سرمی کلونازپام می‌ گردد. مصرف همزمان بنزودیازپینها با ایتراکونازول و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم بنزودیازپین‎  ها و در نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی این دارو شود.

نکات قابل توصیه
۱- در صورتی که پس از چند هفته، اثربخشی دارو کاهش یافت، از افزایش مقدار مصرف بدون مشورت با پزشک باید خودداری شود.
۲- به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو، مصرف این دارو باید به تدریج قطع شود.

مقدار مصرف
بزرگســـــالان: به عنوان ضدتشـــــنج، ابتدا ۰/۵میلی‌گرم سه  بار در روز مصرف می ‌شود. مقدار مصرف دارو را می توان در مقادیر ۱-۰/۵میلی گرم هر سه روز تا زمان کنترل حملات یا بروز عوارض جانبی افزایش داد. به عنوان ضدپانیک، ابتدا ۰/۲۵میلی‌گرم دو بار در روز مصرف می ‌شود. مقدار مصرف را می توان تا mg/day ۱ پس از سه روز افزایش داد. مقدار مصرف در مقادیر ۰/۲۵-۰/۱۲۵میلی‌گرم دو بار در روز تا زمان کنترل اختلالات یا بروز عوارض جانبی قابل افزایش است.
کــــودکان: به عنـــــوان ضدتشـــــنج ابتــــدا mcg/ kg/ day ۱۰- ۳۰ در ۲ تا ۳ نوبت منقسم مصرف می شود. بر حسب تحمل بیمار یا تأثیر دارو، حداکثر به این مقدار، میزان ۰/۵-۰/۲۵میلی‌گرم هر سه روز اضافه می ‌شود تا مقدار نگهدارنده مؤثر به mg/kg/day ۰/۱-۰/۲ برسد.

اشکال دارویی

Tablet:1mg, 2mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا