کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

کروناویروس (COVID-19): بهینه سازی سلامت در فضای کار در منزل

کارمندان در بسیاری از کشورها، برای کمک به کاهش شیوع COVID-19، عادات شغلی معمول خود را تغییر داده و در صورت امکان از خانه کار می‌کنند. کار در خانه اغلب شامل نشستن طولانی‌مدت و کار با رایانه است.

این مجموعه ویژه که با همکاری گروه کار در کاکرین ساخته شده‌است، بررسی‌های کاکرینی را گردآوری می‌کند که خلاصه شواهد را برای حفظ سلامتی و رفاه هنگام کار از خانه، به دلیل بیماری همه‌گیر COVID-19، فراهم می‌کنند. این موارد شامل مرورهای نظام‌مند است که اثرات مداخلات مربوط به حفظ فعالیت بدنی، بهینه سازی محیط کار و جلوگیری از مشکلات عضلانی‌اسکلتی و چشم را ارزیابی می‌کنند.

لطفاً توجه داشته باشید که مرورهای مندرج در این مجموعه ویژه شواهد را به اختصار بیان می‌کنند، و درج آن‌ها به معنای این نیست که مداخلات مرورشده مؤثر شناخته شده‌اند.

در شرایطی که علائم یا اختلالات عضلانی‌اسکلتی مربوط به کار شایع هستند، ممکن است استفاده از دوره‌های استراحت مفید باشد. به‌طور کلی فرض بر این است که قطع کار ممکن است یک دوره ترمیم برای هر ساختار عضلانی‌اسکلتی که در طی فرآیند کار تحت فشار قراردارد، فراهم کند. این بررسی اثربخشی مداخلات مختلف کار-استراحت را برای جلوگیری از علائم یا اختلالات عضلانی‌اسکلتی مرتبط با کار در کارمندان سالم، در مقایسه با برنامه‌های معمول یا متناوب کار-استراحت ارزیابی می کند.

مداخلات محل کار برای افزایش ایستادن یا راه رفتن برای کاهش علائم عضلانی‌اسکلتی در شاغلین کم‌تحرک

شیوع علائم عضلانی‌اسکلتی در میان شاغلین کم‌تحرک بالا است. مداخلاتی که موجب ترویج وضعیت ایستاده یا راه‌رفتن شوند، موجب کاهش زمان بی‌تحرکی شغلی می‌شوند، اما مشخص نیست که این مداخلات علائم عضلانی‌اسکلتی را در شاغلین کم‌تحرک بهبود می‌بخشند یا خیر. این مرور اثربخشی مداخلات محل کار را برای افزایش وضعیت ایستاده یا راه‌رفتن جهت کاهش علائم عضلانی‌اسکلتی در شاغلین کم‌تحرک بررسی می‌کند.

بسیاری از افراد در مشاغل بی تحرک مشغول به کار هستند. عدم تحرک جسمی و نشستن بیش از حد در محل‌های کار مرتبط با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی، چاقی است، که همگی باعث ایجاد مرگ‌ومیر می‌شوند. این مرور، اثربخشی مداخلات در محل کار را برای کاهش نشستن در حین کار، در مقایسه با با عدم مداخله یا مداخلات جایگزین ارزیابی کرده‌است.

قرارگرفتن در معرض نور نقش مهمی در فرآیندهای بیولوژیکی، که بر خلق‌وخو و هوشیاری موثر هستند، دارد. کارمندان ممکن است در طول روز در معرض نور ناکافی یا نامناسب قرار بگیرند، که (این اتفاق) منجر به اختلال در خلق‌وخو و کاهش سطح هوشیاری می‌شود. این مرور اثربخشی و ایمنی مداخلات روشنایی را در بهبود هوشیاری و خلق‌وخوی کارمندان روزکار ارزیابی می‌‌کند.

 

کاربران رایانه ممکن است مشکلاتی را با بینایی و سایر عملکردهای چشم از جمله خستگی چشم، درد چشم، سردرد، دوبینی و تاری دید، سوزش، خشکی چشم و اشک‌ریختن تجربه کنند. این مرور شواهدی در مورد اثربخشی، ایمنی و کاربردی‌بودن اصلاح نوری خطاهای انکساری را برای کاهش و جلوگیری از بروز علائم چشم در کاربران رایانه بررسی می‌کند.

اختلالات عضلانی‌اسکلتی مربوط به کار می‌توانند گردن و اندام فوقانی (شانه‌ها، بازوها، آرنج‌ها، ساعد، مچ و دست‌ها) را درگیر کنند. این مرور اثرات مداخلات ارگونومیک جسمی، شناختی و سازمانی، یا ترکیبی از این مداخلات، را برای پیشگیری از اختلالات عضلانی‌اسکلتی اندام فوقانی و گردن مربوط به کار در میان کارمندان اداری ارزیابی می کند.

Acknowledgements

این مجموعه ویژه توسط Julitta Boschman (مدیر ویراستاری، شاخه آمستردام گروه کار در کاکرین) در همکاری با Jos Verbeek (سردبیر مشترک، گروه کار در کاکرین)، Jan Hoving (معاون هماهنگ‌کننده و مدیر، شاخه آمستردام گروه کار در کاکرین) و Monaz Mehta (سردبیر، بخش تحریریه و روش‌های کاکرین) تهیه شده‌است.

این مجموعه ویژه توسط مرکز کاکرین ایران در تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۹ به فارسی ترجمه شد

این مجموعه ویژه یکی از مجموعه‌های COVID-19 است، و در صورت انتشار بررسی‌های اضافی، به‌روز خواهد شد. این مجموعه ویژه به فرانسوی، ژاپنی، مالایی، پرتغالی و اسپانیایی  نیز موجود است.

دکمه بازگشت به بالا