اخبار سلامت
موضوعات داغ

نتایج نهایی کارآزمایی بالینی چهار دارو برای درمان کووید-۱۹ در “مطالعه همبستگی”

 با گذشت حدود هشت ماه از انجام بزرگترین مطالعه کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی برای درمان بیماری کووید -19 نتایج نهایی بررسی ها بر روی اولین گروه از بازوهای درمانی تحت کارآزمایی بالینی اعلام شد.

بر اساس نتایج این مطالعه کارآزمایی بالینی چهار داروی ضد ویروس ” رمدسیویر”، “لوپیناویر” ، “اینترفرون – بتا”  و “هیدروکسی کلروکین” تاثیری بر درمان، کاهش طول مدت بستری، نیاز به تهویه مکانیکی و مرگ و میر ناشی از بیماری مبتلایان به کووید -۱۹ بستری در بیمارستان نشان ندادند.

تعداد مرگها در طول مطالعه کارآزمایی بالینی ۱۲۵۳ مورد بوده است

مطالعه
Solidarity Clinical Trial for Covid -19 Treatments که با مشارکت بیش از ۱۱ هزار بیمار بستری مبتلا به کووید-۱۹ بستری در حدود ۵۰۰ بیمارستان از ۳۰ کشور از شش منطقه جهان از جمله ایران (۳۵۰۰ بیمار از  ۲۹ بیمارستان) صورت گرفته نشان داد این داروها نه تنها هیچ تاثیری در بهبود بیماران بستری مبتلا به کووید -۱۹ و کاهش طول بستری یا مرگ و میر آنها نداشته بلکه وضعیت بهبودی بیمارانی که درمانهای ذکر شده را دریافت نکرده بودند همانند بیماران دریافت کننده این رژیمهای درمانی بوده است.

نتایج این مطالعه مهم در مجله نیوانگلند پیش انتشار شده است

این نتایج اثبات می کند برای دستیابی به داروی قطعی درمان کووید – ۱۹ جهان نیازمند انجام مطالعات کارآزمایی بالینی وسیع با حداقل یکهزار بیمار (نمونه) هستیم همان طور که مشارکت بیش از ۱۱هزار  بیمار به  نتیجه گیری درباره ۴ داروی تحت کارآزمایی بالینی کمک کرد و بی اثر بودن این داروها را نشان داد

داروهای جدیدتر برای کارآزمایی بالینی با تصمیم سازمان بهداشت جهانی وارد مطالعه و جایگزین داروهای بی اثر خواهند شد.

سازمان بهداشت جهانی بنا بر توصیه کمیته نظارت بر داده ها و ایمنی مطالعه کارآزمایی بالینی درمان کووید-۱۹ تحت نظارت خود می تواند بر اساس تجزیه و تحلیل موقت داده ها میزان تاثیر داروها بر روند بهبودی و کاهش مرگ مبتلایان، برخی رژیم های درمانی را حذف و برخی را جایگزین کند. این آزمایشات تماما با مجوزهای اخلاقی و نظارت کامل و دقیق سازمان بهداشت جهانی صورت می گیرد.

ایران در حال اجرای یک طرح تحقیقاتی با همکاری چند کشور است و مطالعاتی را بر روی داروهایی مانند Famotidine (داروی معده) Acalabrutinib (داروی ضد سرطان) و Sofosbuvir و Daclatasvir (ترکیب دارویی ضد ویروس هپاتیت سی) برای درمان بیماران مبتلا به علائم متوسط بیماری کووید-۱۹ که نیازی به بستری در بیمارستان و تهویه مکانیکی ندارند انجام می دهد.

تاکید میشود که هیچ یک از داروها نباید به خاطر عوارض احتمالی خودسرانه مصرف شوند.


خبرنگار و تنظیم کننده خبر: سحر نظیف کار

دکمه بازگشت به بالا