اخبار سلامت

التهاب مزمن؛ عامل عوارض کووید۱۹ طولانی مدت در مبتلایان

محققان دانشگاه آکسفورد با بررسی تاثیر طولانی‌مدت بیماری کووید-۱۹، یا به‌اصطلاح "کووید طولانی مدت" (long covid)، به این نتیجه رسیده‌اند که تعداد زیادی از بیماران کووید-۱۹ مرخص شده از بیمارستان همچنان علائم نفس‌نفس زدن، خستگی، اضطراب و افسردگی را دو تا سه ماه پس از ابتلا به ویروس تجربه می‌کنند.

در یک مطالعه، شرکت‌کنندگان تحت آزمایش ام ار ای مغز، ریه‌ها، قلب، کبد و کلیه‌ قرار گرفتند. سنجش تنفس برای آزمایش عملکرد ریه آنان با یک تست پیاده‌روی ۶ دقیقه‌ای، تست ورزش قلبی ریوی (CPET) و همچنین ارزیابی کیفیت زندگی، سلامت شناختی و روانی انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که دو تا سه ماه پس از شروع بیماری، ۶۴ درصد بیماران کووید۱۹ دچار نفس‌نفس مداوم و ۵۵ درصد از خستگی قابل‌توجه شکایت دارند.

نتایج ام ار ای، ناهنجاری‌های سیگنال بافتی در ریه‌های بیماران کووید۱۹ را به میزان ۶۰ درصد، در کلیه‌ها ۲۹ درصد، در قلب ۲۶ درصد و در کبد ۱۰ درصد نشان داد.

ناهنجاری‌های اندام حتی در بیمارانی که هنگام پذیرش به‌شدت بیمار نبودند نیز مشاهده شد.

این اسکن‌ها همچنین تغییرات بافتی در قسمت‌هایی از مغز را تشخیص و بیماران با اختلال عملکرد شناختی را نشان دادند. توانایی آنان در تحمل ورزش نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت، اگرچه این امر به دلیل ترکیبی از خستگی و ناهنجاری‌های ریه بود.

نتایج این تحقیق نشان داد که بیماران بیشتر علائم اضطراب و افسردگی و اختلال قابل‌توجهی در کیفیت زندگی را نسبت به گروه کنترل گزارش می‌کنند.

ناهنجاری‌های تشخیص داده‌شده در ام ار ای و ظرفیت ورزشی در بیماران با نشانگرهای سرمی التهاب ارتباط زیادی دارد؛ این نشان می‌دهد که یک ارتباط بالقوه بین التهاب مزمن و آسیب مداوم اعضای بدن در میان بازماندگان کووید۱۹ وجود دارد.


خبرنگار و تنظیم کننده خبر: سحر نظیف کار

دکمه بازگشت به بالا