اخبار سلامت

واکسن آکسفورد علیه کووید-۱۹ از هفته آینده به مردم تزریق می شود

خبرگزاری رسمی انگلستان: واکسن آکسفورد همانطور که انتظار می‌رفت موفق به دریافت مجوز MHRA شد و از دوشنبه آینده رسما تزریق ۱۰۰ میلیون دوز آن برای ۵۰ میلیون نفر آغاز می‌گردد.

واکسن آکسفورد از روش شناخته شده وکتور بهره می‌برد و قابل حمل توسط یخچال‌های عادی است و می‌تواند انتخاب خوبی برای کشورهای در حال پیشرفت و یا کمتر بهره‌مند باشد. این واکسن ظاهرا ارزانتر از مشابهات چینی و روسی و آمریکایی است.

تصویر زیر مقایسه ساده‌ای بین واکسن‌های مطرح حال حاضر می‌باشد.

واکسن آکسفورد

با توجه به آمار حدود ۵۵ هزار مبتلای روزانه در انگلستان و وجود واریانت جدید در این کشور باید منتظر ماند تا نتیجه حاصل از واکسیناسیون را بر کووید۱۹ دید. در صورت موفقیت یک امید بزرگ‌ برای مقابله با این بیماری مهلک و جهانگیر ایجاد می‌شود.

نتیجه می‌گیریم که احتمال برگشت به زندگی نرمال هر روز بیشتر می‌شود و علی‌رغم گزارشات نادر و موردی از عوارض واکسن کووید۱۹ (البته تابحال تنها فایزر استفاده و گزارش شده) و یا ابتلای مجدد یک نفر ۸ روز پس از دریافت دوز اول واکسن (پیش از دریافت دوز بوستر دوم) کماکان باید منتظر موفقیت این واکسن‌ها بعنوان یک خبر خوب بود.

از جانب دیگر منتظر انتشار مستندات علمی واکسن ایرانی نیز هستیم که خوشبختانه مراحل آزمایشگاهی و حیوانی را پشت سر گذاشته و در صورت موفقیت در کلینیکال ترایال‌ها می‌تواند یک دستاورد ملی و نجات بخش باشد. البته ما می‌دانیم که دقت، سرعت و شفافیت سه اصل اساسی در ساخت واکسن است.


دکتر حسن رودگری
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
کارگروه تازه‌های علمی کرونا سازمان نظام پزشکی کشور

منبع:

‌BBC, 30.12.2020
Science Media Centre, 30.Dec.2020

دکمه بازگشت به بالا