اخبار سلامت

سازنده مسلمان واکسن کرونا درگفت وگو با ایرنا روند توزیع واکسن را توضیح داد

پروفسور اوغور شاهین دانشمند مسلمان و سازنده واکسن کرونا در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا تاکید کرد که طرحی برای اعطای رایگان واکسن به برخی کشورها با همکاری سازمان ملل در دست بررسی است که امیدوارم بزودی عملیاتی شود .

شاهین که به سوالات مکتوب ایرنا پاسخ داده است، افزود: البته ما اول موظف به اجرای تعهدات با طرف های قرارداد هستیم ما با شرکت فایزر آمریکا قراردادی داریم و باید به بندهای ان پایبند باشیم و پس از ان با همکاری سازمان ملل  قراردادن واکسن در اختیار کشورهای ضعیف را بررسی می کنیم.

یش از آغاز پاندمی کرونا پژوهش‌های پروفسور شاهین و همکارانش به طور عمده بر مبارزه با سرطان متمرکز بود. او و همسرش، اوزلم تورهچی که در پژوهش‌های مقابله با سرطان با هم همکاری دارند از دی ماه سال پیش پس از گسترش ویروس عامل بیماری کووید۱۹ در خانواده‌ای که به شهر ووهان چین سفر کرده بودند، پژوهش روی ویروس کرونا و تولید واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به آن را محور تلاش‌های علمی خود قرار دادند.

آنها پس از نزدیک به یک سال با همراهی شرکت فایزر آمریکا موفق به ساخت واکسنی شدند که کارآزمایی‌های بالینی ان مورد تایید قرار گرفت.
واکسن تولید شده این شرکت یعنی (BNT162b2) نخستین واکسنی است که در بریتانیا اجازه استفاده گرفته است.

شاهین در خصوص تاثیر آموزه های اسلامی در وی برای ساخت این واکسن گفت، حضرت محمد (ص) در حدیثی می فرمایند: کُلُّ عِلمٍ وَبالٌ عَلی صاحِبِهِ یَومَ القِیامَهِ إلاّ مَن عَمِلَ بِهِ (هر علمی موجب بد عاقبتی صاحبش در روز قیامت می شود مگر علمی که صاحبش به آن عمل نماید)
حضرت عیسی (ع) نیز فرموده اند: کسی که به آنچه می داند عمل نکند، طلب آنچه نمی داند برای او بدبختی است، وآنچه می داند بی فایده است. این دو سخن از این دو پیامبر اولوالعزم بر ضرورت استفاده از علم و عمل به آن تاکید دارد.

وی در ادامه گفت:”با اینکه اطلاعات دینی کمی دارم اما هم قرآن کریم و هم انجیل را بارها خوانده ام و در آیاتی که بر کسب علم اشاره دارند بسیار تعمق کرده ام، لذا شکی در این نیست که ادیان الهی بخصوص اسلام بر علم آموزی و عمل به آن و آموزش به دیگران بسیار تاکید کرده اند.

در فیلم “الرساله” ساخته مصطفی العقاد مشاهده می شود، پیامبر اسلام (ص) اسرای مشرک را در مقابل آموزش خواندن و نوشتن به مسلمانان آزاد کردند و بنظرم بالاتر از این روایت تاکیدی نیست و بنده نیز به این تاکیدات تا حدود زیادی آگاه هستم لذا با دید کسب ثواب تلاشم بیشتر شد، بویژه در مواردی که از بحثی نا امید می شوم، مسلماً با خواندن قرآن تلاشم را با نادیده گرفتن نتیجه نداشتن تحقیقات سابق، مجدداً شروع می کنم.
این موضوع در ساخت واکسن کرونا بارها برای من و همسرم پیش آمد و اگر اعتقاد به کمک خداوند نداشتم بنظرم الان واکسن را نساخته بودیم.”

پروفسور شاهین در مورد کمک به کشورهای اسلامی و دیگر کشورهای جهان جهت مقابله با کووید -۱۹ نیز گفت: ما قراردادی با شرکت فایزر داریم و باید به بندهای قرارداد ملزم باشیم اما کشورهایی هم هستند که مستقیماً با ما (بیونتک) قرارداد تنظیم نموده اند. همچنین طرحی برای اعطای رایگان واکسن به کشورهای ضعیف با همکاری سازمان ملل در دست بررسی است که امیدوارم بزودی عملیاتی شود هرچند موانعی در اجرا وجود دارد اما متأسفانه باید اذعان کنم که ابتدا موظف به انجام تعهدات با طرف های قرارداد هستیم.

وی در ادامه گفت، با توجه به فراگیری کووید۱۹ تلاش داریم در حدتوان به همه کشورها اعم از مسلمان و غیر مسلمان کمک کنیم، این هم از آموزه های مؤکد دین اسلام  است.

پروفسور شاهین در خصوص وظیفه دانشمندان در این شرایط خاص گفت، وظیفه مهم دانشمندان رسیدن به معرفت و تکنولوژی برتر جهانی و استفاده از علم برای نجات جان بیماران است. در قرآن کریم آمده است: شخصی که بتواند جان یک نفر را نجات دهد، مانند این است که بشریت را نجات داده است. بنابراین در این راستا تلاش خواهیم کرد.
وی در پایان گفت، فعلا تولید واکسن پایین است اما راهکارهایی در نظر داریم تا تولید واکسن را بالا ببریم و مسلماً با بالا رفتن تولید می توان آن را در اختیار کشورهای بیشتری قرار داد.

پروفسور اوگور شاهین (Ugur Sgahin) متولد ۱۹۶۵ میلادی ، مدیرعامل شرکت آلمانی بیون‌تِک و استاد مسلمان ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان است که با همکاری همسرش “اوزلم تورجی” و شرکت فایزر موفق به کشف و تولید واکسن کووید-۱۹ شده است.

اوگور شاهین در آبان ماه ۱۳۹۸ به دلیل پژوهشی که در ارتباط با  اثر توسعه و آزمایش بالینی واکسن‌های درمان سرطان بر اساس mRNA برای  هر بیمار به صورت فردی با توجه به جهش‌شان انجام داده بود، موفق شد برنده جایزه علمی و فناوری مصطفی (س) شود.

شاهین پیشتر در مورد پژوهشی که در این باره انجام داده بود، به رسانه ها گفته بود: ما و بسیاری از همکارانمان معتقدیم که mRNA به طور خاص برای ساخت واکسن بیماریهای همه‌گیر مناسب است. ما همچنین از فناوریهای مبتنی بر RNA که ایمن بودن و مصونیت‌زایی آن در علائم انکولوژی به تأیید و ثبت رسیده، استفاده می‌کنیم.

دکمه بازگشت به بالا