اخبار سلامت

تایید شدن واکسن کوید-۱۹ مربوط به آکسفورد

چه شکلی از تزریق تاییدیه گرفته است؟

واکسن آکسفورد به طور معمول در دو دوز با فاصله ۲۸ روز زده می‌شود. فعلا واکسن در دو دوز استاندارد تایید شده که تاثیر گذاری ۶۲/۱٪ دارد و نسخه آن با نصف دوز استاندارد هنوز تاییدیه نگرفته است (تاثیرگذاری ۹۰٪) که داده ها در مورد آن هنوز کامل نیست.

مزایای این واکسن چیست؟

۸تا ۱۰ برابر نسبت به فایزر و مادرتا ارزان‌تر است و نیاز به فریز شدن ندارد و در دمای بخچال قابل نگهداری است. می تواند در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.

این واکسن اولین نوعی بود که مقاله داوری شده ی آن منتشر شد و می‌توانست زودتر هم تاییدیه بگیرد. عفونت شدید در گروه دریافت کننده مشاهده نشده است. همچنین در جلوگیری از موارد بدون علامت هم تاثیرگذار بوده است.

واکسن چگونه کار می‌کند؟

این واکسن نسخه ای از آدنو ویروس (یک نوع ویروس سرماخوردگی) می‌باشد. به این معنی که واکسن بر پایه وکتور آدنو ویروس است و حامل ژن (DNA) تولید کننده پروتئین اسپایک ویروس کرونای جدید است.

پس باعث ساخت این پروتئین در بدن ما شده و سیستم ایمنی بدن ما را آموزش می‌دهد تا وقتی خود ویروسِ کرونا وارد بدن ما شد، در مقابل آن واکنش نشان دهد. این آدنو ویروس که به طور معمول شامپانزه را آلوده می‌کند،از نظر ژنتیکی تغییر یافته تا نتواند تکثیر یابد و یا بیماری زایی کند.

پروتئین اسپایک هم نسخه ای کامل از ویروس کرونا نیست و فقط بخشی از آن است پس نمی‌تواند بیماری زایی کند.


خبرنگار و تنظیم کننده خبر: اکبر نیک پژوه

دکمه بازگشت به بالا