اخبار سلامت

نتایج خیره‌کننده یک مطالعه درخصوص واکسن کرونا

گزارش جدید امیدوارکننده‌ای از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده (CDC) نشان داده در بیش از ۱۰۰ میلیون فرد واکسینه شده، کمتر از ۱۰۰۰ مورد ابتلا به کووید-۱۹ نیاز به بستری در بیمارستان مشاهده شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده می‌گوید که احتمالا موارد مثبت کووید-۱۹ در این گزارش به‌صورت دقیق مورد محاسبه قرار نگرفته است، اما با این حال، این گزارش قدرت اثربخشی واکسن در دنیای واقعی را ارائه می‌دهد. گزارش CDC روایتی را از آنچه «پیشرفت غیرمنتظره عفونت» نامیده می‌شود، بیان می‌کند. این موارد مثبت کووید-۱۹ در افرادی است که دست‌کم ۱۴ روز پس از دریافت تمام دوزهای توصیه شده واکسن، مبتلا شده‌اند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده اعلام کرده است که تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ حدود ۱۰۱ میلیون نفر در آمریکا به‌صورت کامل واکسینه شده‌اند. در میان این گروه بزرگ، فقط ۱۰ هزار و ۲۶۲ نفر دوباره «پیشرفت غیرمنتظره عفونت» داشته‌اند.

حدود یک چهارم از این افراد در ردیف بدون علائم، طبقه‌بندی شده‌ و فقط ۹۹۵ مورد از آنها در بیمارستان بستری شده‌اند که از میان این بستری‌شدگان، تنها ۱۶۰ مرگ به ثبت رسیده است. میانگین سنی بیمارانی که فوت کرده‌اند ۸۲ سال بوده است و تقریبا ۲۰ درصد از مرگ‌ها به طور بالقوه غیرمرتبط با کووید-۱۹ گزارش شده است.

البته CDC در این گزارش بسیار محتاطانه عمل کرده است و به این موضوع اشاره کرده که باید به محدودیت‎‌های این گزارش توجه شود.

در این گزارش آمده است: «… تعداد موارد واکسن کووید-۱۹ گزارش شده احتمالا یک مقدار قابل توجه از کل عفونت‌های SARS-CoV-۲ در میان افراد کاملا واکسینه شده است. سیستم نظارت ملی به گزارش انفعالی و داوطلبانه متکی است و ممکن است داده‌ها کامل یا نماینده نباشند. بسیاری از افراد مبتلا به «پیشرفت غیرمنتظره عفونت» واکسن، به ویژه افرادی که بدون علائم بوده و یا بیماری خفیفی را تجربه کرده‌اند، ممکن است به دنبال آزمایش نبوده نباشند.»

یکی دیگر از مطالعات CDC در دنیای واقعی، mRNA واکسن کووید-۱۹ را در افراد بالای ۶۵ سال بررسی کرده است. این تحقیق نشان داد واکسیناسیون خطر بستری شدن در بیمارستان را در این گروه سنی، ۹۴ درصد کاهش می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا