اخبار سلامت

کشورهای ثروتمند باید یک‌دهم واکسن‌های خود را اهدا کنند

نظریه بازی (game theory) می‌گوید اهدای واکسن می‌تواند به همه کشورها در زمینه مبارزه با COVID-19 کمک کند.

تا به‌حال بیش از ۱۹۱ میلیون دوز واکسن COVID-19 تزریق شده است که بیش از سه‌چهارم آن در تنها ۱۰ کشور بوده است. این ۱۰ کشور ۶۰٪ تولید ناخالص داخلی دنیا را در اختیار دارند.

در حالی که برخی از افرادی که در خطر پایین COVID-19 هستند می‌توانند واکسن آن را در کشورهای ثروتمند تهیه کنند، بسیاری از افراد در خطر بالا (مثل سالمندان و کادر درمان) در کشورهای فقیر هنوز واکسن را دریافت نکرده‌اند. این می‌تواند خطرناک باشد و موجب طولانی‌ترشدن همه‌گیری جهانی و افزایش احتمال ایجاد انواع خطرناک‌تر ویروس شود.

برای حل این مشکل، باید کشورهای ثروتمند بخشی از واکسن‌های خود را به کشورهای فقیرتر اهدا کنند. همچنین برای افزایش تأمین باید مذاکرات مستقیمی با سازندگان واکسن داشته باشند.

در حالی که حدود ۱۹۰ کشور به COVAX پیوسته‌اند، بیش از ۳۰ کشور ثروتمند به مذاکره مستقیم با سازندگان واکسن پرداخته و از این طریق واکسن مورد نیاز مردم خود را تأمین کرده‌اند. COVAX در پی آن است که تا پایان ۲۰۲۱ حدود ۲ میلیارد دوز واکسن را تأمین کند؛ هر چند کشورهای ثروتمند تا الان ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دوز واکسن را خریده‌اند.

یک آنالیز با این فرض که کشورهای ثروتمند واکسن را سریعاً دریافت کنند و کشورهای فقیر محروم از آن باشند، دریافت که چنین مسئله‌ای باعث از دست‌رفتن بیش از ۹ تریلیون دلار در اقتصاد جهانی می‌گردد. نیمی از این ضرر را کشورهای ثروتمند متحمل خواهند شد.

در حال حاضر نروژ اولین کشوری است که همگام با واکسینه‌کردن مردمش به COVAX نیز کمک می‌کند. با این حال، نیاز به کمک‌های بسیار بیش‌تری است.


خبرنگار و تنظیم کننده خبر: سحر نظیف کار

دکمه بازگشت به بالا