اخبار سلامت

کشور سیشیل با بالاترین میزان واکسیناسیون ملی، اکنون با افزایش ابتلا روبرو است

جزایر سیشیل که ۶۲٪ جمعیت خود را با دو دوز واکسن ایمن‌سازی نموده، مجددا مدارس را بسته و فعالیت‌های ورزشی و امثالهم را برای دو هفته به دلیل جهش در تعداد مبتلایان به کووید۱۹ تعطیل نموده است.

خانم پگی ویدوت وزیر بهداشت سیشیل می‌گوید علیرغم اقدامات ممکن انجام شده و رقم بالای واکسیناسیون، این کشور دوباره با افزایش بحران‌ساز تعداد ابتلا به کووید۱۹ مواجه است.

البته این کشور کوچک با جمعیت ۹۸۰۰۰ نفر، مشکل چندانی برای تکمیل واکسیناسیون ملی نداشت، لذا هرچند ممکن است به دلیل کوچکی جمعیت مثال خوبی برای جهان نباشد اما حتی در همین محدوده نیز بازگشت بحران‌ساز موارد جدید کووید۱۹ پس از واکسیناسیون می‌تواند حامل هشدارها و پیام‌هایی باشد.

تا ۱۲ آوریل ۲۰۲۱ حدود ۵۹٪ از دوزهای تزریق شده واکسن سینوفارم چینی تشکیل بوده و بقیه (۴۱٪) را واکسن Covishield که یک ورژن هندی از آسترازنکاست، تشکیل می‌داد.

در تاریخ ۳ ماه می (۱۳ اردیبهشت) تعداد ۱۰۶۸ مورد بیماری فعال وجود داشته که در مقابل ۶۱۲ مورد در ۲۸ آوریل (کمتر از یک هفته پیش) می‌توان گفت تقریبا یک جهش دوبرابری رخ داده است.

البته از بین مبتلایان ۸۴٪  سیشیلی می‌باشند و بقیه ۱۶٪ خارجی هستند. به گفته پروفسور دانیل لوسی از دانشکده پزشکی گیسل، از بین کل مبتلایان، دو سوم یا واکسینه نیستند و یا تنها یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند و الباقی مبتلایان دو دوز را گرفته‌اند.

هنوز اطلاعات ژنتیکی این ابتلاها مشخص نیست، اما واریانت B.1.1.7 انگلیسی پیش از آن در ماه فوریه (دی-اسفند گذشته) در سیشیل دیده شده بود و در کنار آن یک مطالعه نیز در آفریقای جنوبی حاکی از پیشگیری تنها ۱۰/۴ درصدی استرازنکا در مقابل ابتلا به موارد خفیف و متوسط بیماری ناشی از سوش آفریقای جنوبی داشت.

اکنون نیاز است که یک بررسی ژنتیکی دقیق بر روی ویروس‌ها در مبتلایان صورت پذیرد و بر اساس نوع واکسن دریافتی و یا عدم دریافت واکسن آنها را ارزیابی نمود. پروفسور لوسی می‌گوید این بررسی می‌‌تواند اطلاعات خوبی در مورد دو واکسنی که بطور گسترده در جهان استفاده شده و می‌شوند، یعنی سینوفارم و آسترازنکا به دست دهد.

البته گزارشات از کشورهای دیگر متفاوت است و انگلستان با پوشش ۵۲٪ تک دوزی توانست افت ۹۶٪ در ابتلای جدید نسبت به ماه ژانویه (حدود ۵ ماه پیش) ایجاد کرده و رژیم صیهونیستی نیز  با پوشش ۶۰٪ که حداقل یک دوز گرفتند توانست افت ۹۹٪ در موارد جدید ابتلا ایجاد نماید.

پیش فرض‌های احتمالی برای علت این موضوع می‌تواند به شرح ذیل باشد:

  1. نامناسب بودن اثربخشی واکسن های مصرفی، بخصوص سینوفارم که توسط کشور تولید کننده هم به کم بودن اثربخشی آن اشاره شده و آسترازنکا نیز در مقابل ابتلا به سوش آفریقایی پوشش دلخواه نداشت.
  2. وجود سوش‌های جدید همانند آفریقای جنوبی یا غیره که اثر آسترازنکا و احتمالا سینوفارم را به درجاتی دور می‌زنند. البته سوش‌های محلی خودشان هم ممکن است اتفاق افتاده باشد.
  3. کاهش و یا عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی پس واکسیناسیون بخصوص پس از دوز اول

نتیجه می‌گیریم که باید پژوهش‌های دقیقی بر روی روند واکسیناسیون و واکسن‌های مصرفی در کشور صورت پذیرد و از طرف دیگر مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی پس از زدن واکسن تشویق و ترغیب شوند، بخصوص پس از دوز اول آن باید پروتکل‌ها را کاملا رعایت کنند. واکسن‌سازان داخلی نیز بر روی سوش‌های جدید کار کنند چون احتمال دارد برخی از آنان تکنولوژی‌های موجود را به درجاتی دور بزنند.


دکتر علیرضا پاسدار
دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دکتر حسن رودگری
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

کارگروه تازه‌های علمی کرونا
سازمان نظام پزشکی کشور

منابع:

-Mahdi S et al. New England Journal of Medicine. 16.03.2021
-blomberg.com/news/ 04.05.2021

دکمه بازگشت به بالا