اخبار سلامت

مدرنا می گوید واکسن کووید-۱۹ این شرکت در نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله “بسیار موثر است.”

در یک کارآزمایی به روی چند هزار داوطلب جوان که دو دُز واکسن مدرنا به آنها تزریق شده بود، هیچ کدام به کووید-۱۹ مبتلا نشدند. در مقابل چهار نفر از گروهی که یک واکسن نما دریافت کرده بودند به این بیماری مبتلا شدند.

مدرنا می گوید که به زودی داده های این آزمایش را به سازمان های نظارت بهداشتی جهان تحویل خواهد داد تا برای آن مجوز بگیرد.

واکسن فایزر قبلا در آمریکا برای نوجوانان تایید شده است.
هرچند علائم شدید بیماری کووید در نوجوانان نادر است، اما آنها می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند. کارشناسان امیدوارند که واکسینه کردن کودکان به مهار بیشتر همه گیری کمک خواهد کرد.

واکسن فایزر/بیوان تک که اخیرا برای افراد ۱۲ تا ۱۵ ساله در آمریکا مجوز گرفت، هم اکنون در کودکان زیر ۱۲ ساله آزمایش می شود. استفاده از این واکسن پیشتر برای افراد ۱۶ ساله به بالا در آمریکا تایید شده بود.
واکسن مدرنا هم اکنون برای افراد ۱۸ ساله به بالا در آمریکا مجوز دارد.

بریتانیا تاکنون برای سه واکسن مدرنا، آکسفورد/استرازنکا و فایزر/بیو ان‌تِک برای استفاده در بزرگسالان مجوز صادر کرده است، اما هنوز استفاده از آنها برای کودکان و نوجوانان را تایید نکرده است.

خطر بیماری شدید یا مرگ در کودکان در اثر ویروس کرونا بسیار اندک است، و در طول همه گیری جاری کودکان در موارد خیلی نادر برای معالجه در بیمارستان بستری شده اند.

بزرگسالان به خصوص افراد بالای ۵۰ سال و افرادی که دچار مشکلات مزمن سلامتی هستند، با خطر بسیار بیشتری روبرو هستند و به همین دلیل در بریتانیا برای واکسیناسیون در اولویت قرار گرفته اند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید کشورهای ثروتمند باید برنامه‌های خود را برای واکسیناسیون کودکان به تعویق بیاندازند و آن را به سایر کشورها اهدا کنند.

پروفسور اندرو پولارد که آزمایشات بالینی واکسن آکسفورد- آسترازنکا را انجام داده، گفته: “اولویت بندی کودکان برای تزریق واکسن از نظر اخلاقی اشتباه است.”

دکمه بازگشت به بالا