CENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINESDIHYDROERGOTAMINE

DIHYDROERGOTAMINE

دی هیدروارگوتامین

DIHYDROERGOTAMINE

موارد مصرف:

این دارو در درمان سردرد‌ های عروقی مانند میگرن، درمان کمی فشار خون در حالت ایستاده ناشی از عوامل مختلف مانند بی ‎کفایتی اعصاب خودکار و بی حسی استفاده می ‌شود.

موارد منع مصرف:

این دارو در صورت انجام آنژیوپلاستی، جراحی عروق به ویژه شریان و افزایش شدید و غیرقابل کنترل فشار خون نباید مصرف شود.

هشدارها: در صورت وجود بیماری شریان کرونر، آنژین صدری، نارسایی کبد، بیماری عروق محیطی،‌ کهیر شدید، تروما، عفونت و نارسایی کلیه با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: سرگیجه، سردرد، تهوع یا استفراغ، خارش پوست، بی حسی، رنگ پریدگی یا سردی دست و ضعف پا ‌ها از عوارض جانبی دارو هستند.

تـداخل ‎های دارویـی: مصــــرف همزمـــــان آلکالوئید‌ های ارگو با سایر تنگ‎کننده ‎‌های عروقی از جمله موادی که در بعضی از بی حس‎کننده‎ های موضعی وجود دارند، باعث افزایش انقباض عروقی می ‌شود.

نکات قابل توصیه
۱- احتمال بروز مسمومیت با ارگو و گانگرن با مصرف مقادیر زیاد دارو وجود دارد.
۲- برای دست یابی به نتیجه مطلوب، بیمار باید با بروز اولین علامت حمله میگرنی دارو را مصرف نماید و حداقل به مدت ۲ ساعت در یک اتاق آرام و تاریک استراحت نماید.
۳- طی درمان با این دارو از استعمال دخانیات باید خودداری شود.
۴- مصرف مقادیر زیاد این دارو خطر بروز عادت و انقباض عروق محیطی را افزایش می‌ دهد.

مقدار مصرف
خوراکی: برای درمان حملات ضعیف میگرنی ۳-۱میلی‌گرم مصرف می ‌شود که در صورت نیاز هر نیم ساعت تکرار می گردد تا به مقدار تام ۱۰میلی گرم برسد. برای کاهش شدت و تعداد دفعات حمله، مقدار ۲-۱میلی‌گرم سه  بار در روز مصرف می‌ شود.
تزریقی: در شروع حمله میگرنی، مقدار ۱میلی‌گرم و به دنبال آن هر ۱ ساعت ۱میلی‌گرم در صورت نیاز تا حداکثر ۳میلی‌گرم در هر حمله میگرن یا ۶ میلی‌گرم در هفته تزریق عضلانی می‌ شود. از راه وریدی شروع حمله، مقدار ۱میلی‌گرم و به  دنبال آن هر ۱ ساعت ۱میلی‌گرم در صورت نیاز تا حداکثر ۲میلی‌گرم در هر حمله میگرن یا ۶ میلی‌گرم در هفته تزریق می شود.

اشکال دارویی

Tablet: 2.5mg
Injection: 1mg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا