ANTICONVULSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

PREGABALIN

پرگابالین

PREGABALIN

موارد مصرف:

این دارو در کنترل درد نوروپاتیک از جمله درد نوروپاتیک دیابتی و درد عصبی متعاقب عفونت هرپسی، به  عنوان داروی کمکی در تشنجات پارشیال (فوکال) و اختلالات ژنرالیزه اضطرابی به کار می‎ رود.

هشدار ‌ها: در نارسایی احتقانی قلب، دیابت و نارسایی کلیه با احتیاط فراوان تجویز شود.

عوارض جانبی: خشکی دهان، یبوست، تهوع، نفخ شکم، خیز، گیجی، خواب آلودگی و اشکال در کنترل حرکت عضلات، لرزش، اشکال در راه رفتن و عدم تعادل، اختلال در تکلم، اختلال حافظه، پاراستزی، احساس سرخوشی، تغییر در اشتها، افزایش وزن، اختلال جنسی، اختلالات بینایی مانند تاری دید، دوبینی و تغییر در دامنه دید از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل‎ های دارویی: مصرف همزمان این دارو با دارو های ضددیابت از خانواده تیازولیدون‎ ها مانند پیوگلیتازون ممکن است منجر به افزایش وزن و احتباس مایعات در بدن شده و احتمال بروز نارسایی قلبی را افزایش می‎ دهد. مصرف همزمان این دارو با دارو های مضعف CNS و فراورده ‎های حاوی الکل احتمال بروز عوارض دستگاه عصبی مرکزی از جمله عوارض شناختی و حرکتی را ممکن است افزایش دهد.

نکات قابل توصیه
۱- از قطع ناگهانی مصرف این دارو اجتناب شود.
۲- به  دلیل احتمال ایجاد تاری دید، گیجی، خواب آلودگی یا اختلال در مهارت ‎های حرکتی، هنگام رانندگی یا انجام کار هایی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط کرد.
۳- در صورت بروز اختلالات بینایی، زخم ‎های پوستی، درد بدون دلیل عضلات و ضعف شدید همراه با تب یا خستگی، باید مراتب به اطلاع پزشک رسانده شود.
۴- این دارو ممکن است باعث خیز و افزایش وزن بدن شود.

مقدار مصرف: برای کنترل درد نوروپاتیک ابتدا mg/ day  ۱۵۰ در ۳-۲ نوبت منقسم تجویز می ‎شود. مقدار مصرف، در صورت نیاز پس از ۷-۳ روز تا mg/ day ۳۰۰ قابل افزایش است و در صورت عدم حصول نتیجه مناسب می‎ توان پس از ۷ روز مقدار مصرف را تا حداکثر mg/ day ۶۰۰ در ۳-۲ نوبت منقسم افزایش داد. به  عنوان داروی کمکی در درمان تشنجات پارشیال، ابتدا ۲۵ میلی‌گرم دو بار در روز مصرف می‎ شود. سپس تا حصول نتیجه مطلوب درمانی هر هفته مقدار mg/day ۵۰ به مقدار مصرف روزانه تا mg/ day ۳۰۰ در ۳-۲ نوبت منقسم روزانه اضافه می‎شود. در صورت نیاز می‎ توان مقدار مصرف را پس از ۷ روز تا حداکثر mg/day ۶۰۰ افزایش داد. برای کنترل اختلالات اضطرابی ژنرالیزه مقدار mg/day ۱۵۰ در ۳-۲ نوبت منقسم روزانه مصرف می‎ شود. مقدار مصرف تا حصول نتیجه مطلوب به فواصل زمانی هر ۷ روز و هر بار mg/day ۱۵۰ یا تا رسیدن به حداکثر مقدار مصرف mg/ day ۶۰۰ در ۲ یا ۳ نوبت منقسم افزایش می‎ یابد.

اشکال دارویی

Capsule: 50mg, 75mg, 100mg, 150mg, 200mg, 225mg, 300mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا