ANTIDEPRESSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

FLUOXETINE

فلوکستین

FLUOXETINE

موارد مصرف:

فلوکستین برای درمان بیماری های افسردگی، پرخوری عصبی و وسواس تجویز می ‌شود.

هشدارها: در صورت وجود بیماری قلبی، صرع، درمان همزمان با الکتروشوک،‌ سابقه مانیا، نارسایی کبد و کلیه با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: عوارض گوارشی شامل تهوع، استفراغ، سوء‌هاضمه، دردشکم، اسهال و یبوست، شایع هستند. بی‎اشتهایی همراه با کاهش وزن و تغییر احتمالی در قند خون، واکنش ‌های افزایش حساسیت، خشکی د‌هان، اضطراب، سردرد، بی‎خوابی، تپش قلب، لرزش دست و پا، توهم،‌ گیجی، کاهش فشار خون، هیپومانیا یا مانیا، خواب ‎آلودگی، تشنج، تب، اختلالات خونی،‌ اختلال عملکرد جنسی، تعریق، اختلالات حرکتی و کاهش سدیم خون از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل ‎های دارویی: این دارو اثر وارفارین را افزایش می ‌دهد. درمصرف همزمان با مهارکننده‎ های مونوآمین اکسیداز،‌ اثرات مرکزی این دارو ‌ها افزایش می‎یابد و خطر سمیت وجود خواهد داشت. غلظت پلاسمایی بعضی از دارو‌ های ضدافسردگی سه حلقه ای توسط این دارو افزایش می‎ یابد. این دارو با تغییر آستانه تشنج و نیز با افزایش غلظت پلاسمایی کاربامازپین و فنی ‎توئین اثر دارو ‌های ضدصرع را تغییر می‌ دهد. این دارو غلظت پلاسمایی ‌هالوپریدول را افزایش می‌ دهد. مصرف همزمان این دارو با دارو‌های دوپامینرژیک موجب تحریک CNS و زیادی فشار خون می‌ گردد. مصرف همزمان این دارو بالیتیم خطر سمیت CNS را افزایش می‌ دهد. نیمه عمر آلپرازولام در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه
۱- در صورت بروز بثورات جلدی، مصرف دارو باید متوقف شود.
۲- اگر تشنجات صرعی با مصرف این دارو  بدتر شدند، مصرف دارو باید قطع شود.
۳- از  قطع ناگهانی مصرف این دارو باید اجتناب شود.
۴- مصرف این دارو حداقل ۲ هفته پس از قطع مصرف دارو ‌های مهارکننده آنزیم مونوآمین اکسیداز باید صورت پذیرد.
۵- مصرف دارو‌ های مهارکننده آنزیم مونوآمین اکسیداز باید حداقل پنج هفته پس از قطع مصرف این دارو، شروع شود.
۶- این دارو دارای نیمه  عمر طولانی است که در تنظیم مقدار مصرف باید مد نظر باشد.
۷- برای درمان افسردگی ممکن است حداقل ۴ هفته و برای درمان اختلالات وسواسی ممکن است حداقل ۵ هفته زمان لازم باشد.
۸- به  دلیل بروز خواب ‎آلودگی،‌ نارسایی در تصمیم‎گیری، تفکر و مهارت ‌های حرکتی، هنگام رانندگی یا کار با ماشین ‎آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند،‌ باید احتیاط نمود.

مقدار مصرف: در درمان افسردگی و وسواس mg/day ۲۰ مصرف می ‌شود که در صورت نیاز و تحمل بیمار هر ۸-۴ هفته مقدار مصرف افزایش می‎یابد. در درمان پرخوری عصبی، مقدار mg/ day ۶۰ در یک نوبت واحد هنگام صبح تجویز می ‌شود.

اشکال دارویی

Capsule: 10mg, 20mg
Syrup: 20mg/5ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا