زنان و زایمان

کورتاژ تشخیصی (دیلاتاسیون و کورتاژ)

در این عمل، جراح برای به دست آوردن نمونه از جدار داخلی رحم کورتاژ تشخیصی انجام می دهند. دیلاتاسیون به معنی بازکردن دهانه رحم برای پهن تر یا گشادتر کردن آن و کورتاژ به معنی تراشیدن یا برداشتن نمونه ای از اندومتر یا بافت درونی رحم برای معاینه های بعدی است. کورتاژ تشخیصی یک روش تشخیصی-درمانی است که در موارد خونریزی های غیر طبیعی زنان کاربرد دارد.

علل خونریزی های غیر طبیعی زنان عبارتند از:

  • تومورهای بدخیم رحمی
  • فیبروم های رحمی (تومورهای خوش خیم رحم)
  • سقط جنین
  • عدم تعادل هورمونی
  • هیپرپلازی آندومتر (رشد بیش از حد لایه داخلی رحم)
  • پولیپ های آندومتر

بعضی خانم ها بعد از چند ساعت فعالیتهای طبیعی خود را از سر می گیرند و بعضی دیگر نیاز به چند روز استراحت دارند. دردها ی کرامپی شایعند اما معمولا بیشتر از ۲۴ ساعت طول نمی کشند. معمولا چند روز تا ۲ هفته کرامپ و خونریزی خفیف وجود دارد. توصیه می شود خانمها تا ۲ هفته (یا تا زمانی که خونریزی متوقف شود) نزدیکی نداشته باشند.
معمولا ۲ تا ۶ هفته بعد، پریود شروع می شود و بهتر است تا آن زمان از تامپون استفاده نشود. مشخص نیست که تخمک گذاری چه زمانی به وضعیت طبیعی بر می گردد، بنابر این توصیه می شود در اولین نزدیکی از قرص یا سایر روشهای مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده شود.

بعد از کورتاژ تشخیصی
عمل دیلاتاسیون و کورتاژ مدت زیادی طول نمی کشد و بیمار می تواند بعد از چند ساعت به خانه برگردد. ممکن است به مدت یک تا ۲ روز برای انجام کارهای روزمره به کمک نیاز داشته باشید.
اگر بیهوشی عمومی انجام شده، گاهی کمی تهوع و استفراغ یا احساس خواب آلودگی و ضعف برای مدت کوتاهی او را آزار می دهد. دل پیچه های خفیف و خلط خونی یا کمی خون ریزی از گلو هم از عوارض بعد از این عمل است. بعد از دیلاتاسیون و کورتاژ یک لایه دیگر در رحم رشد می کند. ممکن است قاعدگی در زمان مشخصی که همیشه اتفاق می افتاد، رخ ندهد و کمی عقب بیفتد.
نکته دیگر اینکه به دلیل بازتر شدن دهانه رحم، باکتری ها می توانند به راحتی داخل رحم شوند و این باعث عفونت می شود. بهتر است در مورد شروع رابطه زناشویی یا استفاده از تامپون از پزشک خود سوال کنید. بعد از اتمام این عمل و بازگشت نتایج نمونه برداری از آزمایشگاه، پزشک در مورد ادامه روند درمانی با شما صحبت خواهدکرد.

اقدامات بهداشتی
برای جلوگیری از عفونت بهتراست تا یک هفته مقاربت نداشته باشید و از دوش واژینال و تامپون استفاده نکنید.
به محض اینکه وضع حال عمومی شما مساعد شود می توانید حمام کنید و حتی ورزش های مثل شنا کردن را انجام دهید. اگر احیانا درد شکم، تب، مشکلات ادراری، ترشحات غیر طبیعی واژن پیدا کردید با پزشکتان مطرح کنید.

دکمه بازگشت به بالا