ANTIFUNGALSANTIMICROBIALS

FLUCONAZOLE

فلوکونازول

FLUCONAZOLE

موارد مصرف: فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی د‌هان و حلق، مری، پوست،واژن و عفونت های سیستمیک ناشی از کاندیدیاز، کوکسیدیوایدومایکوز و کریپتوکوکوز، برای پیشگیری از عود مننژیت کریپتوکوکی در بیماران مبتلا به ایدز و پیشگیری از بروز عفونت های قارچی در بیماران تحت درمان با پرتودرمانی یا داروهای سیتوتوکسیک مصرف می شود. این دارو ممکن است به عنوان جایگزین آمفوتریسین در درمان عفونت های کریپتوکوکی نیز مصرف شود.

موارد منع مصرف: در صورت نارسایی کبد یا پورفیری نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در صورت نیاز به درمان طولانی مدت (بیش از ۱۴ روز) با این دارو، وضعیت کار کبد قبل از شروع درمان، دو هفته پس از شروع درمان و پس از آن به  طور ما‌هانه پیگیری شود.
۲- در صورت بروز علائم اختلال کار کبد،‌ مصرف این دارو باید قطع شود.
۳- در صورت نارسایی کلیه این دارو با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی: تهوع، استفراغ، دردشکم، سردرد، ضایعات پوستی، کهیر و خارش،‌ به  ندرت کاهش پلاکت های خون، پاراستزی، ترس بیمار از نور، سرگیجه، ریزش مو، آنژیوادم و آنافیلاکسی، سندرم استیون-جانسون از عوارض جانبی این دارو هستند. در صورت مصرف طولانی مدت دارو (بیش از ۱۴ روز) احتمال بروز هپاتیت با آسیب کشنده کبدی وجود دارد.

تداخل های دارویی: در صورت مصرف همزمان ریفامپین با فلوکونازول غلظت سرمی فلوکونازول کاهش می یابد. فلوکونازول ممکن است غلظت سرمی بعضی از دارو‌ها، از جمله فنی‎توئین و دارو‌های سولفونیل اوره پایین آورنده قندخون، سیکلوسپورین و نورتریپتیلین را افزایش دهد. فلوکونازول ممکن است اثر وارفارین را افزایش دهد.

مقدار مصرف

بزرگسالان: مقدار مصرف این دارو برای درمان کاندیدیاز واژینال ۱۵۰میلی گرم در یک نوبت واحداست. برای سایر عفونت هــــای مخــــــاطی ناشی از کانــدیدا به  غیر از کاندیدیاز تناسلی، mg/ day 50 (برای عفونت های سخت mg/ day  ۱۰۰) به  مدت۱۴-۷ روز مصرف می شود. برای برخی از عفونت های مخاطی مانند التهاب مری، وجود کاندیدا در ادرار، عفونت های نای-ریوی غیرتهاجمی این مقدار برای ۳۰-۱۴ روز مصرف می شود. مقدار مصرف فلـــوکونازول برای درمان عفونت های قـــــارچی پوست mg/ day 50 به  مدت۶-۲ هفته می باشد. برای عفونت های تهاجمی کاندیدیایی یا کریپتوکوکی، به  شکل خوراکی یا انفوزیون وریــــدی ابتدا مقدار ۴۰۰میــــلی گرم و پس از آن mg/day 200 که در صورت نیاز تا mg/day 400 افزایش می یابد، مصرف می شود. طول دوره درمان به پاسخ بیمار بستگی دارد (در مننژیت کریپتوکوکی طول دوره درمان حداقل ۸-۶ هفته می باشد).
برای پیشگیری از عود مننژیت کریپتوکوکی در بیماران مبتلا به ایدز بعد از تکمیل درمان اولیه،mg/day 200به شکل خوراکی یا انفوزیون وریدی مصرف می شود. همچنین برای پیشگیری از بروز عفونت های قارچی در بیماران تحت درمان با پرتودرمانی یا دارو‌های سیتوتوکسیک به  مقدارmg/day 50-400به شکل خوراکی یا انفوزیون وریدی مصرف می شود. شروع درمان در این بیماران قبل از بروز نوتروپنی خواهدبود و درمان تا ۷ روز پس از آنکه شمارش نوتروفیل ها به حدمطلوب رسید‌، ادامه خواهدیافت.

کودکان: مقدار مصرف این دارو برای درمان عفونت های قارچی مخاطیmg/kg 3-6 در روز اول درمان و سپس روزانه mg/kg 3 (هر ۷۲ ساعت برای نوزادان با سن کمتر از دوهفته و هر ۴۸ ساعت برای نوزادان با سن ۴-۲ هفته) می باشد. مقدار مصرف فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی پوست در کودکان مانند بزرگسالان است. در درمان عفونت های تهاجمی کاندیدیایی یا کریپتوکوکی به  مقدار mg/kg/ day  ۶-۱۲ (هر ۷۲ ساعت در نوزادان با سن کمتر از دو هفته و هر ۴۸ ساعت در نوزادان با سن ۴-۲ هفته) مصرف می شود. برای پیشگیری از عفونت های قارچی، فلــوکونازول mg/kg/day 3-12 (هر ۷۲ ساعت در نوزادان با سن کمتر از دو هفته و هر ۴۸ ساعت در نوزادان با سن ۴-۲ هفته) استفاده می شود.

اشکال دارویی

Suspension: ۲۰۰mg/5 ml
Capsule /Tablet: ۵۰mg, 100mg, 150mg, 200 mg
Injection: ۲۰۰mg/100ml, 400mg/200ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا