CENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINESFLURAZEPAM

FLURAZEPAM

فلورازپام

FLURAZEPAM

موارد مصرف:

این دارو در درمان کوتاه  مدت بی خوابی که با علائم اختلال در به خواب رفتن، بیدار شدن مکرر شبانه و بیداری هنگام صبح مشخص می‌ شود، به  کار می‌ رود.

هشدارها
۱- در بیماری ‌های تنفسی، ضعف عضلانی، سابقه سوء مصرف دارو یا اختلال شخصیتی، اغما، شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلا به آن باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- مصرف بلند مدت یا مقادیر زیاد بنزودیازپین‎ ها خطر بروز وابستگی‎ ‌های روانی و جسمی را افزایش می‌ دهد.

عوارض جانبی: خواب‎ آلودگی و منگی در روز بعد از مصرف دارو، سرگیجه، اشکال در تکلم، افسردگی، تاکی کاردی و‌ تپش قلب، تاری دید، تغییر میل جنسی، کاهش فشار خون، اختلالات رفتاری، ‌خستگی و ضعف غیرعادی، عدم تعادل (به خصوص در افراد سالخورده)، فراموشی و وابستگی به دارو از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل‎‌های دارویی: مصرف همزمان این دارو با الکل یا سایر دارو‌ های مضعف CNS مانند ضددرد ‌های مخدر، ‌بی هوش‎کننده ‎‌های عمومی، مهارکنندگان مونوآمین اکسیداز، ‌ضدافســــــــردگی‎‌های سه حلقه ای و دارو ‌های کاهنده فشار خون که باعث تضعیف CNS می‌شوند (مانند کلونیدین و متیل دوپا) و رزرپین ممکن است موجب تشدید اثر مضعف CNS آن شود. مصرف همزمان بنزودیازپین ‎‌ها با ایتراکونازول و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم این دارو ‌ها و در نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی آنها شود.

نکات قابل توصیه
۱- اگر بعد از چند هفته اثر درمانی دارو کاهش یافت، باید به پزشک مراجعه و از افزایش مقدار مصرف دارو خودداری نمود.
۲- حداکثر اثربخشی دارو ممکن است حتی طی دو یا سه شب بعد از شروع درمان نیز حاصل نگردد.
۳- اگر دارو باید به مدت طولانی مصرف شود، قبل از قطع مصرف دارو باید با پزشک مشورت شود تا از احتمال بروز علائم قطع مصرف کاسته شود.
۴- به  منظور اجتناب از فراموشی و خواب‎ آلودگی در طول روز، ‌دارو باید هنگام خواب مصرف شود.
۵- از رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند باید خودداری نمود.

مقدار مصرف: مقدار ۳۰-۱۵میلی‌گرم موقع خواب مصرف می‌ شود.

اشکال دارویی

Capsule: 15mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا