مدیریت موثر

۵ روش برای افزایش انگیزه کارکنان

۱. محیط کار جذابی بسازید:

گوگل اولین شرکتی بود که یک آشپز حرفه‌ای برای پختن ناهار کارکنانش استخدام کرد. علاوه بر آن اجازه داد که کارمندان حیوانات خانگی خود را همراه خود به محیط کار بیاورند.

توییتر تصمیم گرفت جلسات را به جای اتاق جلسات تاریک روی پشت بام برگزار کند. نیازی نیست دقیقا مثل گوگل و توییتر عمل کنید. هر کار کوچکی در جهت بهتر کردن جو محیط کار اثرگذار خواهد بود.

می‌توانید جلسات را در پارک نزدیک محل کار و موقع پیکنیک برگزار کنید، به بهانه تولد کارکنان کیک کوچکی تهیه کنید یا زمان ناهار را به مهمانی‌های ۲۰ دقیقه‌ای تبدیل کنید.

۲. کارهای خوب را بی پاسخ نگذارید:

ممکن است افراد در ابتدا برای منافع مالی با شما کار کنند اما در انتها چیزی که باعث ادامه همکاری خواهد شد محیط کار، قدردانی و امکان رشدی است که دریافت می‌کنند.

پیاده سازی یک سیستم پاداش مناسب تاثیر بسیار زیادی بر بهبود عملکرد کارکنان و سودآوری شرکت خواهد داشت.

نکته‌ مهم پیاده سازی صحیح این سیستم است چرا که یک سیستم پاداش اشتباه میتواند تاثیر معکوس بر عملکرد کارکنان داشته باشد

۳. برای کارمندان خود امکان ماجراجویی و رشد فراهم کنید:

برای کارمندانتان محیطی را فراهم کنید که بتوانند در آن رشد کنند و یادگیری داشته باشند.

این امر مخصوصا برای استارتاپ‌ها و بیزنس‌های در حال رشد اهمیت دوچندان خواهد داشت چرا که لازم است افراد همراه با بیزنس رشد کنند و بتوانند نیاز‌های جدید سیستم را رفع کنند.

اگر هر کدام از افرادتان معتقد بود که تهیه کتاب یا دوره‌‌ای به توسعه مهارت‌های او کمک خواهد کرد از تخصیص بودجه به این امر استقبال کنید.

از او بخواهید که پس از پایان دوره با یادگیری‌هایی که داشته لیستی از اقداماتی که به بهبود فرآیند‌های بیزنس کمک میکند را فراهم کند یا آموخته‌های تازه خود را به همکارانش آموزش دهد.

۴. نسب به برنامه کاری افراد منعطف باشید:

واقعا نیازی نیست که همه کارمندان برنامه و ساعت کاری ثابت داشته باشند. تا زمانی که همه کارها به خوبی انجام شوند اجازه دهید افراد ساعت و نوع کار کردنشان را با توجه به شخصیتشان انتخاب کنند.

۵.خوب گوش کنید:

شاید صمیمیت بین شما و کارمندان این تصور را برایتان به وجود بیاورد که آن ها برای گفتن مشکلاتشان به شما مانعی نمیبینند. اما تاثیر جلسات one on one  را دست کم نگیرید.

حداقل هر سال جلسات ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای خصوصی با هر کدام از کارمندتان داشته باشید از او بخواهید هر مساله یا پیشنهادی که دارد را با شما در میان بگذارد. گاهی افراد فقط احتیاج دارند که شنیده شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا