CARDIOVASCULAR MEDICINESMETHYLDOPA

METHYLDOPA

متیل دوپا

METHYLDOPA

موارد مصرف:

متیل دوپا در کنترل پرفشاری خون همراه دارو های مدر مصرف می شود.

موارد منع مصرف:

در بیماری فعال کبد (هپاتیت حاد و سیروز فعال) نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در صورت وجود سابقه کم خونی همولیتیک ناشی از بیماری خود ایمنی، سابقه بیماری کبدی همراه با مصرف قبلی متیل دوپا و نارسایی کلیه و فئوکروموسیتوما با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- آزمون کومبس ممکن است در ۲۰% بیماران تحت درمان با دارو مثبت شود، که این حالت می تواند با آزمون سازگاری متقابل خون های دهنده و گیرنده تداخل نماید.

عوارض جانبی: خشکی د‌هان، تسکین، افسردگی، خواب آلودگی، اسهال، احتبـــاس مایعات،‌ کاهش توانایی جنسی، آسیب کبدی،‌ کم خونی همولیتیک،‌ سندرم شبه اریتماتوز، پارکینسون، بثورات جلدی و گرفتگی بینی با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل های دارویی: مصرف همزمان متیل دوپا با داروهای بیهوش‎کننده عمومی ممکن است اثر پایین‎آورنده فشار خون متیل دوپا را افزایش دهد. مصرف همزمان متیل دوپا با داروهای مهارکننده مونوآمین  اکسیداز، ممکن است سبب تحریک پذیری بیش از حد شود. در صورت مصرف همزمان فنیل افرین با متیل دوپا، ممکن است اثر پایین‎آورنده فشار خون متیل دوپا و اثر بالابرنده فشار خون فنیل افرین افزایش یابد.

نکات قابل توصیه
۱- این دارو پرفشاری خون را درمان نمی کند، بلکه آن را کنترل می ‌نماید. لذا مصرف آن ممکن است به  مدت طولانی ضروری باشد.
۲- در صورت بروز تب به پزشک مراجعه شود.
۳- برای به  حداقل رساندن اثر تسکین‎بخشی متیل دوپا، هر گونه افزایش در مقدار مصرف دارو باید در نوبت عصر انجام گیرد.
۴- هنگام رانندگی یا کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.

مقدار مصرف
بزرگسالان: ابتدا ۲۵۰میلی گرم دو یا سه بار در روز به  مدت دو روز مصرف می شود و پس از آن در فواصل زمانی بیش از دو روز تا زمان حصول پاسخ مناسب، این مقدار تنظیم می گردد. به  عنوان مقدار نگهدارنده mg/day ۵۰۰ تا g/ day ۲ در ۴-۲ نوبت منقسم مصرف می شود. حداکثر مقدار مصرف در بزرگسالان تا g/day ۳ است.
کودکان: به  عنوان پایین‎ آورنده فشار خون، ابتدا mg/kg ۱۰ در ۴-۲ نوبت منقسم مصرف می شود که پس از آن در فواصل زمانی بیش از ۲ روز تا حصول پاسخ مناسب، این مقدار تنظیم می گردد. حداکثر مقدار مصرف در کودکان mg/ kg ۶۵ یا g/day ۳ است.

اشکال دارویی

Tablet: 250mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا