ANTIMICROBIALS

METRONIDAZOLE

مترونیــــدازول

METRONIDAZOLE

مـــوارد مصـــرف: مترونیــــدازول در درمــــان عفونت های بی هوازی (از جمله عفونت های دنــــــدان)، ریشـــه‎کنی هلیکوباکترپیلــــوری و عفونت های تک یاخته ای، درمان واژینیت باکتریایی و آکنه مصرف می شود.

هشدارها: در صورت وجود نارسایی کبد و آنسفالوپاتی کبدی با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: تهوع، استفراغ، طعم بد د‌هان، زبری زبان، اختلالات گوارشی، ضایعات پوستی، کهیر و آنژیوادم، سردرد، سرگیجه، آتاکسی، تیره شدن ادرار و خارش از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل های دارویی: مترونیدازول با وارفارین، فنی توئین، فنوباربیتال و فلوئورواوراسیل تداخل دارد. واکنش شبه دی‎سولفیرام با مصرف همزمان مترونیدازول و الکل ممکن است بروز کند.

نکات قابل توصیه
۱- در صورت بروز تحریک گوارشی، مترونیدازول را می توان با غذا مصرف کرد.
۲- مترونیدازول تزریقی فقط به  صورت انفوزیون آهسته وریدی مصرف می شود.
۳- در صورت مصرف شکل واژینال این دارو در درمان تریکوموناز، استفاده از کاندوم به  منظور پیشگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است. ممکن است به  طور همزمان مردان نیز به مصرف این دارو نیاز داشته باشند.
۴- توصیه می شود طی مصرف شکل واژینال این دارو از مقاربت جنسی خودداری شود.
۵- مصرف ژل واژینال مترونیدازول در بارداری توصیه نمی شود.

مقدار مصرف

خوراکی

بزرگسالان: به  عنوان ضد باکتری در عفونت های بی هوازی مقدار mg/kg7/5 حداکثر تا ۱ گرم هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز یا بیشتر مصرف می شود. در التهاب روده، ۵۰۰ میلی گرم چهار بار در روز، در کولیت ناشی از آنتی بیوتیک ۵۰۰ میلی گرم سه تا چهار بار در روز، در گاستریت و زخم دوازدهه ناشی از هلیکوباکتر پیلوری ۵۰۰ میلی گرم سه  بار در روز به  همراه سایر آنتی بیوتیک های خوراکی و درمان واژینیت باکتریایی، ۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز برای ۷ روز مصرف می شود. به عنوان ضد تک‎ یاخته در آمیبیاز ۷۵۰-۵۰۰ میلی گرم سه  بار در روز برای ۱۰-۷ روز، در بالانتیدیازیس۷۵۰ میلی گرم سه  باردر روز برای ۵ یا ۶ روز، در ژیاردیازیس۲ گرم یک  بار در روز برای ۳ روز یا ۲۵۰میلی گرم سه  بار در روز به  مدت ۷-۵ و در درمان تریکومونازیس۲ گرم در یک نوبت واحد، ۱ گرم دوبار در روز به مدت یک روز یا ۲۵۰میلی گرم سه  بار در روز به  مدت ۷ روز مصرف می شود.

کودکان: به  عنوان ضد باکتری در عفونت های بی هوازی mg/kg 7/5 هر ۶ ساعت یا mg/kg 10 هر ۸ ساعت مصرف می شود. به  عنوان ضد تک ‎یاخته در درمان آمیبیاز mg/kg 11/6- ۱۶/۷، سه  بار در روز به  مدت ۱۰ روز، در بالانتیدیاز mg/ kg11/6- ۱۶/۷ سه  بار در روز به  مدت ۵ روز، در ژیاردیاز mg/kg 5 سه  بار در روز به  مدت ۷-۵ روز و در درمان تریکوموناز mg/kg 5 سه بار در روز به  مدت ۷ روز مصرف می شود.

تزریقی

بزرگسالان: به  عنوان ضدباکتری در عفونت های بی هوازی ابتدا mg/kg 15 و سپسmg/kg 7/5 تا حداکثر ۱ گرم، هر ۶ ساعت به  مدت ۷ روز یا بیشتر انفوزیون وریدی می شود. برای پیشگیــری از عفونت در اعمال جراحی، mg/kg 15 یک ساعت قبل از شروع جراحی و mg/kg 7/5هر ۱۲ ساعت پس از مقدار اولیه، انفوزیون وریدی می شود. به  عنوان ضد تک‎ یاخته در درمان آمیبیاز ۷۵۰-۵۰۰ میلی گرم هر ۸ ساعت به  مدت ۱۰-۵ روز انفوزیون وریدی می شود.

کودکان: به  عنوان ضدباکتری در عفونت های بی هوازی، در نوزادان نارس، mg/kg 15 به  عنوان مقدار اولیه و سپس mg/kg 5-7 هر۱۲ ساعت، تا ۴۸ ساعت پس از مقدار اولیه، انفوزیـــــون وریدی می شود. در نـوزادان کامــــل، mg/kg 15 به  عنوان مقدار اولیه و سپس mg/kg ۷/۵ هر ۱۲ ساعت، تا ۲۴ ساعت پس از آن، انفوزیون وریدی می شود. در نوزادان با سن بیش از ۷ روز، مقدار mg/kg 15 به  عنوان مقدار شروع و سپس mg/kg 7/5 هر ۶ ساعت از راه انفوزیون وریدی مصرف می شود.

واژینال
در واژینیت باکتریایی یا تریکوموناز ۵۰۰ میلی گرم هر شب به  مدت ۱۰ یا ۱۲ روز متوالی از راه واژینال استعمال می شود. ژل واژینال مترونیدازول به میزان یک اپلیکاتور داخل واژن یک  بار در روز برای ۵ روز استعمال می شود.

موضعی
ژل موضعی مترونیدازول به  صورت یک لایه نازک دوبار در روز (صبح و بعدازظهر) در ناحیه دچار مبتلا به آکنه روزاسه استفاده می شود. قبل از استفاده از ژل باید ناحیه مورد نظر تمیز شود.

اشکال دارویی

Infusion: ۵۰۰mg/100ml
Tablet: ۲۵۰mg
Suspension: ۱۲۵mg/5ml
Vaginal Suppository: ۵۰۰mg
Vaginal Tablet: ۵۰۰mg
Vaginal Gel: ۰.۷۵%
Topical Gel: ۰.۷۵%

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا