ANTICONVULSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

OXCARBAZEPINE

اکس کاربازپین

OXCARBAZEPINE

موارد مصرف:

این دارو در درمان حملات تشنجی پارشیال در بزرگسالان و به  عنوان داروی کمکی در درمان حملات تشنجی پارشیال در کودکان ۱۶-۴ سال و در درمان اختلال دو قطبی مصرف می شود.

هشدار ها
۱- در صورت کاهش سدیم خون با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- در طول درمان با این دارو، اندازه گیری غلظت سدیم سرم ضروری است.

عوارض جانبی: عدم تعادل، دید غیرطبیعی، دوبینی، نیستاگموس، سرگیجه، افسردگی ذهنی، احساس بهبودی کاذب، عفونت مجاری تنفسی فوقانی، تطابق غیرطبیعی، الکتروانسفالوگرام غیرطبیعی، کبودی، تب، کاهش سدیم خون، کاهش فشار خون، سمیت عصبی، فراموشی، کنترل ضعیف حرکات بدن، فارنژیت، سینوزیت، بثورات جلدی، احساس تشنگی، عفونت مجاری ادراری و واژینیت با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل های دارویی: داروهای ضدصرع القا کننده آنزیم های کبدی (کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین و والپروئیک اسید)، غلظت پلاسمایی این دارو و متابولیت آن را کاهش می دهند. این دارو و متابولیت آن غلظت پلاسمایی ضد بارداری های خوراکی را کاهش می دهند. این دارو و متابولیت آن سبب کاهش غلظت پلاسمایی وراپامیل می شوند.

نکات قابل توصیه
۱- از قطع ناگهانی مصرف این دارو باید پرهیز شود.
۲- به  دلیل احتمال بروز خواب آلودگی، سرگیجه، تاری دید و دوبینی، ضعف و عدم هماهنگی عضلات، هنگام رانندگی یا کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
۳- هنگام برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته احتیاط شود.

مقدار مصرف
بزرگسالان: در درمان تشنج، به  عنوان داروی کمکی، مقدار مصرف ۳۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز می باشد. به مقدار مصرف بر حسب نیاز و تحمل بیمار تا حداکثر mg/day ۶۰۰ در فواصل یک هفته، ممکن است افزوده شود. مقدار مصرف معمول آن mg/kg/day600-2400 می باشد. برای شروع درمان ضدتشنج، به  عنوان داروی اصلی، ابتدا ۳۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز مصرف می شود. مقدار مصرف دارو برحسب نیاز و تحمل بیمار ممکن است تا mg/day ۳۰۰ در فواصل هر ۳ روز افزایش یابد.
کودکان: به  عنوان داروی کمکی در درمان تشنج در کودکان ۱۶-۴ سال، ابتدا mg/kg/ day ۸-۱۰ دو بار در روز در مقادیر منقسم یکسان، تا حداکثر mg/day ۶۰۰ مصرف می شود. مقدار مصرف نگهدارنده برای کودکان ۲۹-۲۰ کیلوگرم، mg/ day ۹۰۰؛ ۳۹-۲۹/۱ کیلوگرم،mg/day ۱۲۰۰؛ و بالای ۳۹ کیلوگرم، mg/day ۱۸۰۰ می باشد.

اشکال دارویی

Tablet: 150mg, 300mg, 600mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا