ANTICONVULSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

PHENYTOIN+ PHENOBARBITAL

فنی‎توئین + فنوباربیتال

PHENYTOIN+ PHENOBARBITAL

موارد مصرف:

فنی‎توئین همراه با فنوباربیتال در درمان حملات صرع بزرگ به  کار می ‌رود.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود پورفیری، اختلالات بافت هدایتی قلب، برادی کاردی سینوسی، بلوک سینوسی-دهلیزی، بلوک قلبی درجه ۲ و ۳، سندرم استوک-آدامز و ضعف شدید تنفسی نباید مصرف شود.

هشدار ها
۱- در صورت مصرف مقدار زیاد فنی ‎توئین، ممکن است متابولیسم کبدی اشباع شود و غلظت پلاسمایی فنی‎ توئین از محدوده درمانی بیشتر و سمیت بروز کند.
۲- در نارسایی کبدی، پورفیری، اختلال عملکرد کبد یا کلیه، اغمای کبدی،‌ درد حاد و مزمن و ضعف تنفسی با احتیاط فراوان مصرف شود.
۳- این دارو ممکن است غلظت پلاسمایی کلسیم را کاهش داده و در نتیجه، راشیتیسم و استئومالاسی بروز کند.

عوارض جانبی: خواب ‎آلودگی، افسردگی ذهنی، عدم تعادل،‌ واکنش‌های آلرژیک پوستی، تحریک ‎پذیری، نرمی استخوان، بی قراری و اغتشاش شعور و نقص در حافظه، هیجانات و فعالیت زیاد غیرعادی در کودکان و سالمندان، کم خونی مگالوپلاستیک، آگرانولوسیتوز، ترومبوسیتوپنی، واکنش های آلرژیک پوستی، هپاتیت، کلستاز، کاهش فشار خون و تضعیف مرکز تنفس در مقادیر زیاد، تهوع، استفراغ، سرگیجه، سردرد، رعشه، عصبانیت، ندرتاً اختلالات حرکتی، نوروپاتی محیطی، عدم تعادل، ‌اختلال در تکلم، حرکات مداوم و غیرارادی چشم، تاری دید، بزرگ شدن ترکیب صورت،‌پرمویی، آکنه، تب، اریتم مولتی‎فرم، نکروز پوست، لنفادنوپاتی و هیپرتروفی لثه‎ ها از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل‎ های دارویی: این دارو غالباً غلظت پلاسمایی کاربامازپیــــن، کلونازپــــام و والپـــــروات و در مـــواردی اتوسوکسیمید را کاهش می‌دهد. این دارو می تواند متابولیسم وارفارین را تحت تأثیر قرار دهد. دارو‌ های ضدافسردگی و ضدجنون با کاهش آستانه تشنج، با اثرات ضدتشنجی این دارو مقابله می‌ کنند. این دارو موجب افزایش سرعت متابولیسم دیگوکسین، کورتیــــکواستروئیـــد ‌ها و سیکــــــــلوســـــپورین، ضدبارداری های خوراکی، تئوفیلین و دارو‌ های ضدافسردگی در نتیجه کاهش اثرات آن ها می‌ گردد. اسید استیل سالیسیلیک، دارو‌ های ضدباکتریایی شامل کلرامفنیکل، سیکلوسرین، ایزونیازید، کوتریموکسازول و مترونیدازول و نیز فلوکستین، دیلتیازم، نیفدیپین، فلوکونازول، ایتراکونازول، کتوکونازول و میکونازول و سایمتیدین غلظت پلاسمایی فنی‎توئین را زیاد می ‌کنند.

نکات قابل توصیه
۱- از قطع ناگهانی مصرف این دارو اجتناب شود.
۲- به  دلیل احتمال ایجاد تاری دید، گیجی،خواب آلودگی یا اختلال در مهارت ‎های حرکتی، هنگام رانندگی یا انجام کار هایی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط کرد.
۳- مصرف این دارو در دوران بارداری، به دلیل داشتن فنی‎توئین، ‌موجب افزایش خطر خونریزی کشنده در ۲۴ ساعت اول تولد در نوزاد می‌ گردد. با تجویز ویتامین K قبل از زایمان به مادر و به نوزاد در موقع تولد، می توان این خطر را کاهش داد.
۴- رعایت بهداشت دندان ها و مراجعه منظم به دندانپزشک، تا حدی از حساس شدن، خونریزی و بزرگ شدن لثه‎‌ها ناشی از فنی ‎توئین موجود در این دارو، جلوگیری می ‌کند.

مقدار مصرف: روزانه ۳-۱ قرص با توجه به پاسخ درمانی بیمار مصرف می شود.

اشکال دارویی

Tablet: Phenytoin ۱۰۰mg+Phenobarbital 50mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا