ANTIBODIESBIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINES

RITUXIMAB

ریتوکسیماب

RITUXIMAB

موارد مصرف:

ریتوکسیماب در درمان لنفوم غیرهوچکینی، لوسمی لمفوسیتیک مزمن، آرتریت روماتوئید، گرانولوماتوز واگنر و پلی آنژیت میکروسکپی به کار می رود.

هشدارها
۱- بیمـــاران دارای تـــوده وسیع تومــــوری، انفیلتراسیون تومور ریوی یا نارسایی ریه ممکن است در معرض واکنش‌ های شدید باشند.
۲- درمان دارویی باید در بیمارانی که مبتلا به علائم و عوارض شدید می ‌شوند، متوقف شود و بعد از رفع علائم تجویز دارو با نصف سرعت انفوزیون قبلی مجدداً آغاز شود.
۳- پیش درمانـــی با داروهـــــای ضـــددرد، ضد ‌هیستامین‌ ها و احتمالاً کورتیکوستروییدها در تمامی بیماران قبل از تجویز ریتوکسیماب توصیه می شود.
۴- آزمون های شمارش کامل خونی و پلاکتی بایدبه طور منظم انجام شود.

عوارض جانبی: انفوزیون دارو با سندرم آزادسازی سایتوکاین (تب و لرز) طی ۲ ساعت از آغاز درمان همراه می ‌باشد. تهوع و استفراغ، کهیر، خستگی، سردرد، خارش، بثورات جلدی، تنگی نفس، برونکواسپاسم، آنژیوادم، کاهش موقتی فشار خون و گُر  گرفتگی از عوارض این دارو می باشد. در موارد شدید، سندرم لیزتومور، نارسایی کلیوی و تنفسی و مرگ رخ می ‌دهد. واکنش‌ های حساسیتی مشابه سندرم آزادسازی سایتوکاین می ‌باشد، اما طی چند دقیقه اول انفوزیون رخ می ‌دهد. واکنش ‌های جلدی-مخاطی شامل سندرم استیونس-جانسون یا نکروز اپیدرمال سمی نیز با مصرف این دارو گزارش شده است.

نکات قابل توصیه
۱- در صورت بروز بثورات جلدی، خارش، کهیر، اشکال در تنفس، کاهش دفع ادرار، درد قفسه سینه، تب و لرز یا دیگر علائم عفونت، زخم در دهان، خونریزی یا کوفتگی غیرمعمول، باید به پزشک مراجعه نمود.
۲- در صورت بروز تهوع مداوم، استفراغ، اسهال، بی ‌اشتهایی و ضعف عمومی بدن باید به پزشک مراجعه نمود.
۳- به دلیل افت فشار خون در زمان انفوزیون این دارو، ۱۲ ساعت قبل از تجویز باید از مصرف داروهای کاهنده فشار خون جلوگیری شود.

مقدار مصرف: در لنفوم غیرهوچکینی mg/ m2  ۳۷۵ از راه انفوزیون داخل وریدی هفته ‌ای یک  بار برای ۸-۴ هفته می ‌باشد. انفوزیون اولیه با سرعت mg/h ۵۰ تجویز می ‌شود که در صورت تحمل توسط بیمار می‌تواند با مقادیر افزایشی mg/h ۵۰ هر ۳۰ دقیقه تا حداکثر mg/h ۴۰۰ درمان ادامه یابد. مقادیر مصرف بعدی می‌تواند با سرعتmg/h ۱۰۰ آغاز شود. در لوسمی لنفوسیتیک مزمن در روز قبل از شیمی درمانی فلودرابین-سیکلوفسفامید در هر دوره شیمی درمانی تا ۸ بار، mg/m2  ۳۷۵ از راه انفوزیون داخل وریدی مصرف می شود. در آرتریت روماتوئید دو بار به فاصله ۲ هفته هر بار ۱۰۰۰میلی گرم از راه انفوزیون وریدی مصرف می شود. به منظور کاهش بروز و شدت واکنش های انفوزیون، تزریق وریدی ۱۰۰میلی گرم پردنیزولون یا معادل آن ۳۰ دقیقه قبل از انفوزیون دارو توصیه می شود. دوره های بعدی را می توان بر اساس ارزیابی بالینی هر ۲۴ هفته یک بار تکرار کرد. این دارو همراه با متوترکسات مصرف می شود.

اشکال دارویی

Injection: 10mg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا