ANTIDEPRESSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

SERTRALINE

سترالین

SERTRALINE

موارد مصرف:

این دارو برای درمان افسردگی، وسواس، وحشت، استرس پست تروماتیک، اختلال خلقی دوران قاعدگی و اضطراب به  کار می رود.

هشدارها: در نارسایی کبد، بیماری ‌های قلبی، سابقه حملات تشنجی،‌ اختلالات انعقادی،‌ گلوکوم با زاویه بسته و سابقه مانیا با احتیاط فراوان تجویز شود.

عوارض جانبی: اختلالات جنسی، خواب ‎آلودگی، گیجی، خستگی یا ضعف، مشکلات گوارشی از جمله بی ‎اشتهایی، اسهال، خشکی د‌هان، اختلال در هضم غذا، تهوع، درد شکمی، نفخ، کاهش وزن، سردرد، افزایش تعریق، اختلالات خواب،‌ لرزش و در برخی موارد اختلالات انعقادی و خونریزی غیرعادی،‌ واکنش‌ های تهاجمی، حالت ‌های جنونی، سندرم استیونس-جانسون، پرفشاری خون ریوی، واکنش ‌های آلرژیک، تاکی کاردی بطنی، تاری دید، برافروختگی، سینوزیت، عفونت ادراری و خمیازه از عوارض جانبی این دارو می باشند.

تداخل‎‌های دارویی: سرترالین متابولیسم کبدی دارو‌ های ضدافسردگی سه حلقه ای و دارو‌های ضدآریتمی را کاهش داده و اثرات آن ها را تشدید می‌ کند. سرترالین همچنین متابولیسم آستمیزول را مهار کرده و باعث افزایش خطر آریتمی می شود. مصرف همزمان مهارکنندگان مونوآمین اکسیداز با این دارو ممکن است موجب بروز عوارض جدی و خطرناک قلبی-عروقی و CNS شود. از مصرف سرترالین همراه با پیموزاید به دلیل افزایش غلظت سرمی پیموزاید باید خودداری نمود. مصرف سرترالین با دارو ‌های سرتونرژیک می ‌تواند باعث بروزسندرم سروتونین و تشدید عوارض شود. مصرف این دارو همزمان با فراورده‎ های گیاهی حاوی گیاه علف‎چای مانند ‌هایپیران می‌ تواند موجب افزایش احتمال بروز عوارض جانبی شود.

نکات قابل توصیه
۱- برای دستیابی به اثر ضدافسردگی دارو ممکن است تا ۴ هفته زمان لازم باشد.
۲- از قطع مصرف ناگهانی دارو باید خودداری کرد.
۳- به  دلیل احتمال بروز سرگیجه، اختلال در تصمیم‎گیری، تفکر و مهارت‎ های حرکتی، تا روشن شدن اثرات دارو در بیمار، هنگام رانندگی یا انجام کار ‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
۴- بیمارانی که احتمال اقدام به خودکشی در آن ها وجود دارد، نباید مقادیر زیاد دارو را به طور یک جا در اختیار داشته باشند.

مقدار مصرف
بزرگسالان: به  عنوان ضدافسردگی و وسواس، ابتدا مقدار mg/day ۵۰ صبح‎‎ ها یا عصر‌ ها، تجویز می ‌شود و پس از چند هفته در فواصل حداقل یک هفته‌ ای به این مقدار میزان mg/day ۵۰ افزوده می ‌شود. در درمان اختلالات پانیک، استرس پس از تروما یا اضطراب ابتدا mg/day ۲۵ صبح ‎‌ها یا عصر‌ ها، تجویز می‌ شود. پس از یک هفته مقدار مصرف را بر حسب نیاز به  میزان mg/day ۵۰ افزایش می‌دهند و سپس بر حسب نیاز بیمار و یا بر حسب تحمل بیمار در فواصل حداقل یک هفته ‌ای،‌ مقدار mg/day ۵۰ به این مقدار اضافه می‌ شود. برای درمان اختلالات خلقی دوران قاعدگی mg/day ۵۰ در طول دوره قاعدگی مصرف می شود. حداکثر مقدار مصرف برای درمان اختلالات خلقی دوران قاعدگی mg/ day ۱۵۰ و در بقیه موارد mg/ day ۲۰۰ است.
کودکان: برای درمان وسواس در کودکان ۱۲-۶ ساله، ابتدا mg/day ۲۵ و در نوجوانان ۱۷-۱۳ ساله mg/day ۵۰، یک  بار در روز، صبح یا عصر، تجویز می شود و در فواصل حداقل یک هفته ‌ای مقدار مصرف بر حسب نیاز یا تحمل بیمار افزایش می‎ یابد.

اشکال دارویی

Capsule /Tablet: 25mg, 50mg, 100mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا