ANTIMICROBIALS

SULFADIAZINE

سولفادیــــــازین

SULFADIAZINE

موارد مصــرف: سولفادیــــــازین در درمـــان عفونت های حساس به این دارو و برای پیشگیری از تب روماتیسمی عودکننده در بیماران حساس به پنی سیلین مصرف می شود.

مــــوارد منع مصــرف: در صورت ابتــــلا به پورفیری یا وجود حساسیت به سولفونامید‌ها، فوروزماید، مدر‌های تیازیدی، سولفونیل اوره ها یا مهارکننده های کربنیک انیدراز نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- به  دلیل حلالیت کم دارو در آب مصرف سولفادیازین برای درمان عفونت های ادراری توصیه نمی شود.
۲- در صورت وجود اختلالات خونی یا کم خونی مگالوبلاستیک ناشی از کمبود فولات، G ۶PD، نارسایی کبد و کلیه با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی: عوارض گوارشی، واکنش های حساسیتی پوستی و حساسیت به نور از عوارض شایع سولفادیازین هستند.

تداخل هـــــای دارویــــی: مصـــــــرف همــــزمان سولفادیازین با دارو‌های ضدانعقاد کومارینی،‌ ضد صرع هیدانتوئینی، دارو‌های ضد دیابت خوراکی، دارو‌های همولیتیک، دارو‌های سمی برای کبد و متوترکسات ممکن است سبب تشدید اثرات این دارو‌ها شود.

نکات قابل توصیه
۱- هنگام مصرف این دارو باید به  مقدار کافی مایعات مصرف نمود تا میزان دفع ادرار در روز برای یک فرد بزرگسال حداقل ۱۲۰۰میلی لیتر باشد.
۲- بیماران مبتلا به نارسایی کلیه ممکن است به کاهش مقدار مصرف نیاز داشته باشند.
۳- سولفونامید‌ها نباید در نوزادان با سن کمتر از ۲ ماه مصرف شوند.

مقدار مصرف

بزرگسالان: در درمان عفونت های حساس مقدار ۴-۲ گرم در ابتدا و سپس تا g/day 6 در مقادیر منقسم (برای توکسوپلاسموز تا g/day 8) مصرف می شود. برای پیشگیری از تب روماتیسمی g/ day 1 مصرف می شود.

کـــــــودکان: بـــــــــرای درمـــــــان عفـــونت هــــای حســــاس ابــــــــتدا mg/kg/day 75 و سپس mg/ kg/ day  ۱۵۰ در مقادیر منقسم (تا حداکثر g/day 6) مصرف می شود. برای پیشگیری از تب روماتیسمی برای کودکان با وزن کمتر از ۳۰ کیلوگرم تا mg/day 500 مصرف می شود، در حالی که برای کودکان با وزن بیشتر از ۳۰ کیلوگرم g/day 1 تجویز می شود. برای درمان توکسوپلاسموز مادرزادی در کودکان با سن کمتر از ۲ ماه مقدار mg/kg 50 دوبار در روز برای ۱۲ ماه توصیه می شود.

اشکال دارویی

‌Tablet: ۵۰۰mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا