ANTICONVULSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

TOPIRAMATE

توپیرامات

TOPIRAMATE

موارد مصرف:

از این دارو به  عنوان داروی کمکی در درمان حملات تشنجی پارشیال (فوکال) و حملات تشنجی تونیک-کلونیک عمومی اولیه در بزرگسالان و کودکان با سن بیش از ۲سال و همچنین درمان حملات تشنجی سندرم Lennox-Gastaut و پیشگیری از میگرن استفاده می ‌شود.

هشدار ‌ها
۱- در نارسایی کلیه و افراد تحت همودیالیز با احتیاط فراوان و با کاهش مقدار مصرف، به کار رود.
۲- قبل از شروع درمان و در طول مصرف این دارو باید به  طور منظم فشار داخلی کره چشم به منظور تشخیص گلوکوم اندازه‎گیری شود.

عوارض جانبی: خستگی یا ضعف، سرگیجه، اغتشاش شعور، اشکال در تمرکز فکر یا توجه، دوبینی یا سایر اختلالات بینایی، گیجی، اختلالات قاعدگی، مشکلات حافظه، میوپی، گلوکوم با زاویه بسته ثانویه و حاد،‌ عصبانیت یا تحریک‎پذیری، نیستاگموس، اختلالات حسی، کندشدن اعمال حرکتی، خواب‎آلودگی، اشکال در تکلم،‌ بی ‎اشتهایی و افزایش احتمال ایجاد سنگ‌ های کلیوی از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل‎ های دارویی: کاربامازپین، فنی ‎توئین و والپروات غلظت پلاسمایی توپیرامات را کاهش می‌دهند. دارو‌ های مهارکننده انیدرازکربنیک مانند استازولامید ممکن است احتمال بروز سنگ‌ های کلیوی ناشی از مصرف توپیرامات را افزایش دهند. اثربخشی ضدبارداری های خوراکی حاوی استروژن با مصرف همزمان با این دارو ممکن است کاهش یابد.

نکات قابل توصیه
۱- از قطع ناگهانی مصرف دارو باید پرهیز شود.
۲- به  دلیل مزه تلخ این دارو باید از شکستن و خرد نمودن قرص ‌های آن خودداری شود.
۳- به  دلیل عوارض جانبی این دارو، ‌هنگام رانندگی یا کار با ماشین  ‎آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، ‌باید احتیاط شود.
۴- در صورت استفاده از قرص ‌های ضدبارداری خوراکی حاوی استروژن، در طول مدت مصرف توپیرامات باید از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری به  طور همزمان و یا به  عنوان جایگزین استفاده شود.
۵- بیمار در طول مدت مصرف این دارو باید آب و مایعات فراوان مصرف کند.

مقدار مصرف
بزرگسالان: به  عنوان ضدتشنج mg/day ۴۰۰ در دو نوبت منقسم تجویز می‌ شود. در ابتدای درمان باید با مقدار mg/day ۵۰ برای یک هفته شروع کرد و تا دستیابی به مقدار مصرف مؤثر باید این مقدار را هفته ای یک  بار به  میزان mg/ day ۵۰ افزایش داد. حداکثر مقدار مصرف آن در بزرگسالان mg/day ۱۶۰۰ می‌ باشد.
کودکان: میزان mg/kg/day ۵-۹ در دو نوبت منقسم تجویز می‌ شود. در هفته اول باید دارو را با مقدار ۲۵ میلی گرم هر شب‌ شروع کرد و می توان مقدار را هر بار به  میزان mg/kg/day ۱-۳ (دو بار در روز) با فواصل ۱تا ۲ هفته یک  بار تا حداکثر mg/kg/day ۵-۹ در دو نوبت منقسم افزایش داد.

اشکال دارویی

Tablet: 25mg, 50mg, 100mg, 200mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا