کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

آیا ویروس کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود؟

کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقدمه:
با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان، مردم به دنبال پاسخ سوال‌هایی هستند که از آن‌ها درمقابل خطر ابتلا به این بیماری محافظت کند. یکی از راه های مهم و اصلی مقابله با ویروس، قطع زنجیره‌ی انتقال می‌باشد. یکی از سوالات مطرح شده در این زمینه این است که آیا ویروس کرونا از طریق رابطه ی جنسی منتقل می شود یا خیر؟
شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:
شواهد موجود نشان می دهد این بیماری می تواند از طریق قطرات کوچک مترشحه از بینی یا دهان از فرد به فرد دیگر گسترش یابد که در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ گسترش می یابد. قطرات آغشته به ویروس بر روی اشیا و سطوح اطراف فرد بیمار باقی می ماند و سایر افراد در صورت تماس با این سطوح و عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است آلوده شوند. در مورد پایداری ویروس کووید ۱۹ در دستگاه تناسلی، اطلاعات معتبری موجود نیست اما برخی مطالعات موردی بر روی سایر کروناویروس ها، نمونه های مثبت از دستگاه تناسلی خانم های مبتلا را نشان داده اند.
نتیجه‌گیری:
در مورد پایداری ویروس در دستگاه تناسلی زنان و مردان اطلاعات معتبری در دسترس نمی باشد اما با توجه به راه های ساده‌ی انتقال ویروس، انتقال این ویروس در رابطه جنسی، با توجه به نزدیکی بدنی دو نفر با هم می تواند از طریق انتقال تنفسی قطرات از فرد مبتلا یا ناقل صورت گیرد لذا در موارد ابتلا یا مشکوک به ابتلا از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.

منابع:
Li JY, You Z, Wang Q, et al. The epidemic of 2019-novel-coronavirus (2019-nCoV) pneumonia and insights for emerging infectious diseases in the future. Microbes and Infection. 2020 Feb 20.
Gagneur A, Dirson E, Audebert S, et al. Materno-fetal transmission of human coronaviruses: a prospective pilot study. European Journal of Clinical Microbiology & Infectious Diseases. 2008 Sep 1;27(9):863-6.
Wang C, Horby PW, Hayden FG, et al. A novel coronavirus outbreak of global health concern. The Lancet. 2020 Feb 15;395(10223):470-3.
Q&A on coronaviruses (COVID-19). In URL: https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses.
Coronavirus disease (COVID-19) advice for the public.  In URL:https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public
دکمه بازگشت به بالا