ANTIDEPRESSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

VENLAFAXINE

ونلافاکسین

VENLAFAXINE

موارد مصرف:

این دارو در درمان افسردگی شدید و اضطراب جنرالیزه به کار می رود.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود آریتمی قلبی و پرفشاری خون کنترل نشده نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در صورت وجود اختلالات دوقطبی یا خطر بروز آن ها، پرفشاری خون، بیماری‎ های قلبی، نارسایی کبد، سیروز کبدی، سابقه مانیا، نارسایی کلیه، سابقه تشنج و گلوکوم با زاویه بسته با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- به  دلیل احتمال افزایش تمایل به خودکشی در اوایل درمان با این دارو، بیمار باید به دقت توسط بستگان تحت  نظر باشد.

عوارض جانبی: پرفشاری خون، عوارض قلبی مانند درد قفسه سینه و تپش قلب، یبوست، تهوع، استفراغ، بی‎ اشتهایی، کاهش وزن، تغییر میزان کلسترول سرم، لرز، خمیازه، گیجی، خشکی دهان، بی‎ خوابی، عصبانیت، بی‎ حالی و ضعف، سردرد، رویا های غیرعادی، اضطراب، اغتشاش شعور، افزایش تونوس عضلات، اختلالات حسی، اختلالات قاعدگی، اختلالات بینایی، گشادی مردمک چشم، تعریق، افزایش احتمال خونریزی، رینیت و اختلالات جنسی از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل‎‌های دارویی: مصرف همزمان این دارو با کلوزاپین می ‎تواند منجر به افزایش غلظت خونی کلوزاپین و بروز عوارض ناخواسته از جمله تشنج شود. مصرف همزمان مهارکنندگان مونوآمین اکسیداز، مصرف این دارو نباید تا ۱۴ روز پس از قطع مصرف مهارکنندگان مونوآمین اکسیداز مصرف شود. همچنین مصرف دارو های مونوآمین اکسیداز باید پس از ۷ روز از قطع مصرف ونلافاکسین شروع شود. مصرف همزمان این دارو با دارو های سروتونرژیک، ممکن است منجر به بروز سندرم سروتونرژیک شود. این دارو زمان پرترومبین و زمان ترومبوپلاستین پارشیال را در بیماران تحت درمان با وارفارین افزایش می ‎دهد. مصرف همزمان سایمتیدین با این دارو می ‎تواند منجر به افزایش غلظت پلاسمایی ونلافاکسین شود. این تداخل به  ویژه در سالمندان، بیماران مبتلا به پرفشار ی خون یا اختلالات کبدی اهمیت دارد.

نکات قابل توصیه
۱- برای حصول به اثر درمانی مطلوب، ممکن است ۴ هفته یا بیشتر زمان مورد نیاز باشد.
۲- در صورت بروز عوارض گوارشی می‎توان دارو را همراه غذا مصرف کرد.
۳- قطع مصرف دارو باید به تدریج و با نظر پزشک انجام شود.
۴- به  دلیل احتمال بروز سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته باید احتیاط نمود.
۵- به  دلیل اختلالات بینایی، خواب آلودگی، در صورت رانندگی یا انجام کار هایی که نیاز به هوشیاری و دقت دارند باید احتیاط کرد.
۶- به  دلیل افزایش خطر اقدام به خودکشی، به  ویژه در اوایل درمان با این دارو، بستگان و افرادی که از بیمار نگهداری می‎کنند، باید هر گونه تغییر مشکوک در رفتار بیمار و وخیم شدن وضعیت افسردگی او را به پزشک اطلاع دهند.
۷- در صورت بروز هر گونه واکنش آلرژیک مانند بثورات جلدی یا کهیر، باید مراتب فوراً به اطلاع پزشک رسانده شود. ‎

مقدار مصرف: در درمان افسردگی ابتدا مقدار mg/ day ۷۵ در دو نوبت منقسم مصرف می‎شود و سپس در فواصل ۲ هفته یک  بار مقدار مصرف بر حسب نیاز تا حداکثر مقدار mg/day ۳۷۵ افزایش می‎یابد. در درمان اضطراب ژنرالیزه و همچنین اضطراب‎ های ناشی از قرار گرفتن در جمع افراد، از اشکال دارویی پیوسته رهش به میزان ۷۵میلی‌گرم روزانه یک  بار مصرف می‎شود. این مقدار مصرف هر ۲ هفته یک  بار تا حداکثر مقدار mg/ day ۲۲۵ افزایش می‎یابد.

اشکال دارویی

Capsule /Tablet: 37.5mg, 75mg
Capsule (Extended Release):37.5mg, 75mg, 150m

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا