بیماری های قلبی عروقی

آنژیوپلاستی کرونری چیست؟

آنژیوپلاستی کرونری چیست؟

ممکن است سرخرگهای شما متعاقب رسوب کلسترول، سلولها و سایر مواد دچار گرفتگی شوند. این امر سبب کاهش جریان خون به قلب شده و در نتیجه احساس ناراحتی در قفسه سینه رخ می دهد. گاهی ممکن است یک لخته خون به شکل ناگهانی ایجاد شده و یا بدتر گردیده و به طور کامل جریان خون را قطع نماید که این امر منجر به حمله قلبی می شود. آنژیوپلاستی سبب بازشدن سرخرگهای دچار انسداد شده و جریان خون را به عضلات قلب بر می گرداند.

آنژیوپلاستی یک روش مداخله کرونری از طریق پوست (PCI) می باشد (و نه یک روش جراحی)، که از طریق یک سوراخ کوچک در سرخرگ پا یا دست صورت گرفته و از طریق بادکردن یک بادکنک کوچک موجود در سر کاتتر، سرخرگ قلبی دچار انسداد را باز می سازد.

 

چرا من نیاز به آنژیوپلاستی دارم؟

ممکن است افراد دچار انسداد در سرخرگهای قلبی ،چنانچه احساس ناراحتی زیادی در قفسه سینه بکنند یا انسدادسرخرگهای قلبی، آنها را در معرض خطر حمله قلبی یا مرگ قرار بدهد، نیاز به آنژیوپلاستی پیدا کنند. سالانه افراد بسیار بیشتری تحت آنژیوگرافی کرونری قرار می گیرند.

 

چگونه آنژیوپلاستی انجام می شود؟

 

الف) یک کاتتر (لوله نازک) از طریق یک سرخرگ در دست یا پا، به سرخرگ دچار گرفتگی در قلب شما هدایت می شود. در نوک این سیم یک بادکنک قابل باد شدن به داخل محل انسداد رانده می شود.

 

 

ب) بادکنک باد می شود تا پلاک را تحت فشار قرار دهد و سرخرگ را تحت فشارقراردهد و سرخرگ را باز بکند. سپس بادکنک خالی شده و کاتتر بیرون کشیده می شود.

 

ج) اکنون سرخرگ بازتر بوده و جریان خون آسان تر می باشد .

 

۱) پزشک ناحیه ای کوچک در کشاله ران یا بازو را بی حس کرده و یک لوله کوچک را به داخل سرخرگ می راند. این امر دردی بیش از گرفتن خود برای یک آزمایش خون ندارد.

۲) یک لوله نازک پلاستیکی (کاتتر) به داخل سیستم سرخرگی رانده می شود تا به سیستم سرخرگ کرونری (قلبی)‌ برسد.

۳) از طریق مشاهده در یک صفحه خاص اشعه ایکس، پزشک می تواند کاتتر را داخل سرخرگ جابجا نماید. سپس یک سیم بسیار نازک به داخل محل انسداد رانده می شود. در روی این سیم یک کاتتر با یک بادکنک نازک و قابل اتساع در انتها، به داخل محل انسداد رانده می شود.

۴) بادکنک (بالون) متسع می شود و پلاک را به کناره ای رانده و سرخرگ را تحت فشار قرار می دهد تا باز شود و خون به شکل آسان تری جریان پیداکند. این عمل را بیش از یک بار می توان انجام داد.

۵) در برخی از افراد یک لوله سیمی تحت عنوان استنت که به شکل محکم روی یک بادکنک خاص قرار دارد به داخل محل دچار انسداد رانده می شود.

۶) با متسع کردن بادکنک، استنت در مقابل دیواره های سرخرگ باز می شود. استنت در محل خود قفل می شود و به باز بودن سرخرگ کمک می کند.

۷) بالون و کاتترها بیرون آورده می شوند. اکنون سرخرگ باز بوده و قلب شما خون مورد نیاز خود را دریافت می کند.

 

آیا آنژیوپلاستی با درد همراه است؟

  • خیر، آنژیوپلاستی سبب درد بسیار کمی می شود. پزشک محلی که کاتتر وارد می شود را بیحس می کند. ممکن است هنگامی که کاتتر وارد می شود، شما اندکی احساس فشار کنید.
  • شما بیدار و هوشیار هستید، اما ممکن است جهت آرامش بیشتر به شما دارو داده شود. ممکن است آنژیوپلاستی از ۳۰ دقیقه تا چندین ساعت بسته به نوع انسداد و تعداد انسدادها به طول انجامد.
  • ممکن است محل واردشدن کاتتر زخمی شود و کبود شدگی نیز شایع است. اگر متوجه خونریزی یا افزایش درد یا تورم بشوید، به پزشک خود اطلاع بدهید.

 

پس از آنژیوپلاستی چه می شود؟

  • زمانی که کاتتر از دست یا پای شما خارج می شود، یک پرستار یا پزشک معمولا فشار مستقیمی را به مدت ۱۵دقیقه یا بیشتر بر روی محل وارد شدن کاتتر جهت اطمینان از عدم خونریزی داخلی وارد می کند.
  • اگر آنژیوپلاستی از طریق پا صورت گرفت، شما برای چند ساعت به آرامی به پشت می خوابید و پزشک یا پرستار شما را از لحاظ علایم خونریزی یا درد قفسه سینه بررسی می کند. اگر آنژیوپلاستی از طریق دست صورت گیرد، شما نیاز به خوابیدن در بستر ندارید.
  • تقریبا همواره می بایست یک شب را جهت استراحت در بیمارستان سپری کنید. گاهی اقامت بیشتری هم مورد نیاز است.
  • خطر اندکی برای ایجاد لخته در داخل استنت و در نتیجه انسداد جریان خون سرخرگ وجود دارد. پزشک شما جهت پیشگیری از این امر برای شما آسپیرین یا سایر داروها را تجویز خواهد کرد. مصرف این داروها تا زمان توصیه شده توسط پزشک ضروری است.
  • از برداشتن وزنه سنگین یا فعالیت جسمانی شدید در ۲-۱ روز اول پس از عمل خودداری کنید تا سوراخ موجود در دست یا پای شما بهبود یابد.
  • در مورد عوامل خطرزای قلبی عروقی خودتان که باید آنها را اصلاح کنید، آموزش لازم را ببینید.

 

من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم؟

با پزشک، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند. ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است.

شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید. دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

 

آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید؟

دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:

آیا من دوباره به آنژیوپلاستی نیاز دارم؟

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

آیا ممکن است همه چیز به خوبی پیش نرود؟

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا