CENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINESCHLORDIAZEPOXIDE

CHLORDIAZEPOXIDE

کلردیازپوکساید

CHLORDIAZEPOXIDE

موارد مصرف:

کلردیازپوکساید در کنترل اضطراب یا برای تسکین کوتاه  مدت علائم اضطراب و همچنین برای رفع علائم قطع مصرف الکل مصرف می ‌شود.

هشدارها
۱- در بیماری تنفسی، ضعف عضلانی، بیماران با سابقه سوء مصرف دارو و الکل و یا افراد با اختلال شخصیتی، اغما، شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلا به آن، میاستنی گراو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- در افراد مسن، نارسایی کبدی و نوجوانان و افراد دارای بیماری شدید کلیوی، مقدار مصرف دارو باید کاهش پیدا کند.
۳- مصرف  بلندمدت یا مقادیر زیاد دارو، خطر بروز وابستگی‎ های جسمی و روانی را افزایش می ‌دهد.

عوارض جانبی: خواب ‎آلودگی و منگی در روز بعد از مصرف دارو، گیجی و عدم تعادل (به خصوص در افراد مسن)، فراموشی، وابستگی، تحریک‎ پذیری غیرعادی و در برخی موارد سردرد، ‌سرگیجه، کاهش فشار خون، افزایش ترشحات بزاق، کرامپ و درد در ناحیه شکم، بثورات جلدی، اختلال بینایی، تغییر در میل جنسی، احتباس ادرار، ‌اختلالات خونی و زردی از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل‎‌های دارویی: مصرف همزمان با الکل یا سایر دارو ‌های مضعف CNS از جمله ضددرد‌ های مخدر، ‌بی هوش‎کننده ‎‌های عمومی، مهارکنندگان مونوآمیــــن اکسیـــــداز، ‌ضدافســـــــــردگی‎ های سه حلقه ای و دارو‌های کاهنده فشار خون که باعث تضعیف CNS می‌شوند (مانند کلونیدین و متیل دوپا) و رزرپین ممکن است اثر مضعف CNS این دارو را تشدید نماید. آنتی ‎اسید ‌ها جذب کلردیازپوکساید را به تأخیر می ‎اندازند. کاربامازپین متابولیسم کلردیازپوکساید را افزایش و غلظت سرمی آن را کاهش می‌ دهد. مصرف همزمان بنزودیازپین‎ ها با ایتراکونازول و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم بنزودیازپین‎ ها و در نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی این دارو‌ ها شود.

نکات قابل توصیه
۱- این دارو ممکن است وابستگی ایجاد کند.
۲- اگر بعد از چند هفته اثر درمانی کاهش یابد، باید به پزشک مراجعه شود.
۳- در صورت بروز خواب‎ آلودگی، سرگیجه، منگی، ‌از دست دادن مهارت در انجام کار به خصوص در افراد مسن، ‌در رانندگی و کار با ماشین ‎آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط شود.
۴- به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف، مصرف این دارو باید به تدریج قطع شود.

مقدار مصرف
بزرگســــالان: بـــــه  عنـــــــــوان ضداضطــــراب، ۲۵-۵میلی‌گرم سه یا چهار بار در روز و به  عنوان درمان علائم قطع مصرف الکل (تسکین‎بخش-خواب‎آور)، ‌ابتدا ۱۰۰-۵۰ میلی‌گرم مصرف می‌ شود و سپس بر حسب نیاز تا حداکثر mg/day ۴۰۰ تکرار می ‌گردد.
کودکان: به عنوان ضداضطراب ۵ میلی گرم دو تا چهار بار در روز مصرف می‌ شود و در صورت نیاز مقدار مصرف تا ۱۰میلی‌گرم دو تا سه  بار در روز افزایش می ‎یابد.

اشکال دارویی

Tablet: 5mg, 10mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا