ANTIDEPRESSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

CLOMIPRAMINE

کلومیپرامین

CLOMIPRAMINE

موارد مصرف:

کلومیپرامین در درمان اختلالات افسردگی، درمان حالت های فوبیک، وسواس و کاتالپسی تجویز می شود.

هشدار‌ ها: در صورت وجود آسم، اختلالات دوقطبی، اختلالات خونی، گوارشی یا قلبی-عروقی، گلوکوم با زاویه بسته، افزایش فشار کره چشم، پرکاری تیروئید، هیپرتروفی پروستات، نارسایی کبد یا کلیه، اسکیزوفرنی، حملات تشنجی و احتباس ادرار با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: خشکی د‌هان، خواب ‎آلودگی، ضعف و خستگی، تاری دید، ‌افزایش فشار داخل کره چشم، یبوست، ‌تهوع، اشکال در ادرار کردن، افت فشار خون وضعیتی، ‌اختلال ضربان قلب، واکنش‌ های ازدیاد حساسیت، اختلالات رفتاری، ‌اختلالات حرکتی، تداخل در فعالیت جنسی، افزایش اشتها و وزن و عوارض اندوکرین مثل ژنیکوماستی، اختلالات خونی و لرزش در اندام‌ ها و مشکلات دندانی و لثه‎ ها از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل ‎های دارویی: مصرف همزمان این دارو با مهارکننده‎ های آنزیم MAO باعث تحریک CNS و بالا رفتن فشار خون می‌ گردد. این دارو از طریق کاهش آستانه تشنج با اثر دارو ‌های ضدصرع، مقابله می‌ کند. بعضی از دارو ‌های ضدصرع با کاهش غلظت پلاسمایی این دارو، اثر ضدافسردگی آن را کاهش می‌ دهند. این دارو اثر کاهنده فشار خون کلونیدین و گوانیتیدین را کاهش می ‌دهد. مصرف همزمان این دارو با فنوتیازین‎‌ها موجب افزایش عوارض جانبی ضد‎ موسکارینی و تسکین ‎بخش هر دو دارو می ‌شود. همچنین احتمال بروز حملات تشنجی را افزایش می ‌دهد. مصرف همزمان این دارو با دارو ‌های مقلد سمپاتیک ممکن است سبب تشدید عوارض قلبی-عروقی و احتمالاً بروز آریتمی، تاکی کاردی یا افزایش فشار خون شود. مصرف همزمان این دارو با دارو ‌های ضدتیروئید ممکن است خطر بروز آگرانولوسیتوز را افزایش دهد. مصرف همزمان فراورده‎‌های حاوی الکل و سایر دارو ‌های مضعف CNS با این دارو ممکن است سبب بروز ضعف شدید CNS، ضعف تنفسی و کاهش فشار خون شود. سایمتیدین با مهار متابولیسم این دارو، غلظت پلاسمایی آن را افزایش می‌دهد.

نکات قابل توصیه
۱- از قطع ناگهانی مصرف دارو باید پرهیز شود. در صورت نیاز، کاهش مقدار مصرف به تدریج در طول یک دوره حداقل ۴ هفته‌ ای باید انجام شود.
۲- در هفته ‎‌های اول درمان به  دلیل افزایش تمایل به خودکشی باید بیمار را تحت  نظر قرار داد.
۳- برای شروع اثرات درمانی این دارو حداقل ۶-۱هفته وقت لازم است.
۴- به علت نیمه عمر طولانی دارو، تجویز یک نوبت آن در موقع خواب، کفایت می‌ کند.
۵- به بیمار باید یادآوری شود که در صورت بروز علائم ضد‎موسکارینی به درمان ادامه دهد، چون به این اثرات تا حدی تحمل حاصل می‌ شود.
۶- در صورت وجود سابقه مصرف مهارکنندگان مونوآمین اکسیداز توسط بیمار، باید دو هفته بعد از قطع مصرف آن، مصرف این دارو را آغاز نمود.
۷- در صورت ضرورت مصرف داروی مهارکننده مونوآمین اکسیداز باید حداقل یک هفته بین قطع مصرف این دارو و شروع مصرف داروی جدید فاصله ایجاد شود.
۸- این دارو با ایجاد خواب ‎آلودگی، ممکن است بر اعمالی که نیاز به مهارت و هوشیاری دارند، مانند رانندگی، تأثیر بگذارد.
۹- به  دلیل بروز منگی و سرگیجه، هنگام برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته باید احتیاط نمود.
۱۰- با مصرف این دارو، خشکی د‌هان ممکن است بروز نماید. در صورت تداوم این عارضه به  مدت بیش از ۲ هفته، باید به پزشک مراجعه نمود.

مقدار مصرف
بزرگسالان: برای درمان حالت های فوبیک یا وسواس، ابتدا mg/day ۲۵ (در مورد سالمندان ۱۰میلی‌گرم) در یک نوبت واحد مصرف می ‌شود و سپس مقدار مصرف به  تدریج تا mg/day ۱۰۰- ۱۵۰ در طول دو هفته اول افزایش می ‎یابد. حداکثر مقدار مصرف آن mg/ day ۲۵۰ می‎باشد. برای درمان اختلالات افسردگی، ابتدا mg/ day ۱۰ مصرف می‌ شود و سپس مقدار مصرف به  تدریج تا mg/ day  ۳۰- ۱۵۰ در یک نوبت واحد در شب یا نوبت های منقسم، افزایش می ‎یابد. حداکثر مقدار مصرف آن mg/ day ۲۵۰ می ‎باشد. در مورد سالمندان، ابتدا mg/ day ۱۰ در یک نوبت واحد مصرف می‌ شود و سپس مقدار مصرف به تدریج و با احتیاط طی ۱۰ روز تا mg/day ۳۰-۷۵۰ افزایش می ‎یابد. برای درمان کاتالپسی مرتبط با نارکولپسی، ابتدا mg/ day ۱۰ مصرف می‌ شود و سپس مقدار مصرف به تدریج تا دست یابی به اثر مطلوب، افزایش می ‎یابد. محدوده مقدار مصرف آن mg/ day ۱۰- ۷۵ می باشد.
کودکان: در درمان اختلال وسواس اجباری، در کودکان و نوجوانان با سن بیشتر از ۱۰ سال، ابتدا mg/day ۲۵ به  صورت مقدار واحد مصرف می‌ شود و سپس بر حسب نیاز و تحمل بیمار تا mg/day ۱۰۰ یاmg/kg/day ۳ (هر کدام که کمتر باشد) افزایش می‎ یابد. می توان بر حسب نیاز و تحمل بیمار این مقدار را تا mg/day ۲۰۰ یا mg/ kg/day ۳ (هر کدام که کمتر است) افزایش داد.

اشکال دارویی

Tablet: 10mg, 25mg, 50mg, 75mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا