اخبار سلامت

تنوع در سیستم ایمنی بیماران؛ یافته جدید پژوهشگران استرالیایی

پژوهشگران استرالیایی تستی برای COVID-19 ساخته‌اند که می‌تواند تشخیص دهد سیستم ایمنی بیماران مبتلا به آن در حال مبارزه با ویروس است یا خیر. این تست می‌تواند برای تشخیص زودرس این که کدام بیماران سیستم ایمنی‌شان به‌درستی به ویروس پاسخ نمی‌دهد به کار رود. چنین بیمارانی ممکن است در خطر بالاتری برای دچارشدن به نوع شدید بیماری باشند.

این تست که تنوع در سیستم ایمنی بیماران را تشخیص می‌دهد، مقادیر بالای دو سیگنال شیمیایی کلیدی که توسط سلول‌های T ساخته می‌شود را تشخیص می‌دهد. این دو سیگنال هنگام شناسایی سلول‌های آلوده به ویروس SARS-CoV-2 و برای مبارزه با ویروس ساخته می‌شود. سلول‌های T قبل از شروع ساخت آنتی‌بادی به ویروس پاسخ می‌دهند.

در مقاله مربوط به این تست، پژوهشگران نمونه خون ۴۴ نفر را که از COVID-19 بهبود یافته بودند، مورد مطالعه قرار دادند. هدف پیداکردن ترکیبی از پپتید ویروسی بود که بتوان برای تحریک سلول‌های T در آزمایشگاه استفاده کرد تا پژوهشگران بتوانند پاسخ به ویروس را با آن اندازه‌گیری کنند. این نمونه خون‌ها با نمونه خون ۲۰ نفر سالم مقایسه شد.

در نهایت پژوهشگران سلول‌های T را از نمونه‌های خونی جدا و در معرض پپتیدهای مربوط به ویروس قرار دادند. میزان تولید تعدادی از مولکول‌های سیگنالینگ اندازه‌گیری شد و در نهایت ۲ مورد interferon gamma و interleukin-2 به‌عنوان دو مولکولی که در بیماران COVID-19 بیش‌تر تولید می‌شود، شناسایی گردید.

دکمه بازگشت به بالا