اخبار سلامت

واکسن آمریکایی کرونای واکسارت، در قالب قرص

واکسن کرونای شرکت واکسارت (Vaxart) در قالب یک قرص کوچک است و بر خلاف واکسن های فایزر و مدرنا، قابل حمل و نگه داری در دمای اتاق است.

واکسارت روز چهارشنبه اعلام کرد، یک واکسن کرونای خوراکی، نتایج امیدوار کننده‌ای را در یک آزمایش بالینی در مراحل اولیه روی ۳۵ بزرگسال سالم نشان داده است.

واکسن کرونای شرکت واکسارت (Vaxart) در قالب یک قرص کوچک است و بر خلاف واکسن‌های فایزر و مدرنا، قابل حمل و نگه داری در دمای اتاق است.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی (CNBC‎)؛ واکسارت گفت: این واکسن نوعی سلول T را در حدود ۷۵ درصد از داوطلبانی که یک دوز کم یا زیاد از واکسن را دریافت کردند ایجاد می‌کند، ولی آنتی بادی‌های خنثی کننده در داوطلبان پس از دریافت یک دوز مشاهده نشد.

واکسارت روز چهارشنبه اعلام کرد، یک واکسن کرونای خوراکی، نتایج امیدوار کننده‌ای را در یک آزمایش بالینی در مراحل اولیه روی ۳۵ بزرگسال سالم نشان داده است. سهام واکسارت با وجود این نتایج، در معاملات روزانه ۶۰ درصد سقوط را تجربه کرد.

دانشمندان واکسارت داوطلبان بین ۱۸ تا ۵۴ سال را به سه گروه تقسیم کردند. گروه اول دو دوز کم واکسن را با فاصله ۲۹ روز، دریافت کردند در حالی که گروه‌های باقی مانده، یک دوز کم یا زیاد دریافت کردند.

این واکسن که در قالب یک قرص کوچک ارایه شده است، در حدود ۷۵ درصد از داوطلبانی که یک دوز کم یا زیاد از واکسن را دریافت کردند، نوعی سلول T را ایجاد کرد که مسئول تخریب سلول‌های آلوده به ویروس هستند. طبق این گزارش، نتایج اعلام شده درباره میزان تولید سلول T بیشتر از واکسن‌های مدرنا و فایزر است.

واکسارت گفت، با این حال، آنتی بادی‌های خنثی کننده در داوطلبان پس از در یافت یک دوز مشاهده نشد. محققان معتقدند که آنتی بادی‌ها نقش مهمی در دفاع از سلول‌ها در برابر ویروس دارند. این شرکت اعلام کرد اکنون پس از شناسایی آنتی بادی‌ها در نمونه‌های سواب بینی داوطلبانی که دو دوز دریافت کرده اند، در حال ارزیابی میزان آنتی بادی تولید شده از دوز‌های دوم است.

آیزاک بوگوخ، متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه تورنتو، گفت که ممکن است سهام این شرکت به دلیل عدم وجود آنتی بادی‌های خنثی کننده پس از مصرف اولین دوز، در حال سقوط باشد.

وی با بیان اینکه “پاسخ ایمنی چند وجهی است”، افزود: یکی از جنبه‌های پاسخ ایمنی ایجاد آنتی بادی به ویژه آنتی بادی‌های خنثی کننده است. او گفت”اگرچه بسیار عالی است که مشاهده می‌شود یک واکنش سلول T مناسب وجود دارد، اما کمبود آنتی بادی شناسایی شده، مشکل ساز است و ممکن است اثر این واکسن را کاهش دهد.”

این شرکت گفت که هیچ عارضه جانبی شدید در آزمایش فاز یک گزارش نشده است و عوارض جانبی معمولاً خفیف است. این شرکت اعلام کرد که داوطلبان عوارض جانبی متداول مانند سردرد و خستگی را گزارش کرده اند.


خبرنگار و تنظیم کننده خبر: اکبر نیک پژوه

دکمه بازگشت به بالا