اخبار سلامت

اثربخشی ۱۰۰٪ واکسن آسترازنکا بر علیه بستری شدن و بیماری شدید

یک مطالعه توسط کمیته‌ای تخصصی و مستقل در آمریکا نشان داد که واکسن آسترازنکا (آکسفورد) اثربخشی ۱۰۰٪ بر علیه بیماری شدید و بستری شدن می‌دهد و در عین حال عارضه افزایش لخته خون نمی‌دهد.

شرکت آسترازنکا اعلام نمود که یک‌ کمیته مستقل ایمنی، مروری بر عارضه لخته شدن blood clot و همچنین Cerebral Venous Sinus Thrombosis (CVST) واکسن آکسفورد انجام می‌دهد. این مطالعه نشان داد که واکسن آسترازنکا ۷۹٪ ایمنی بخشی بر علیه کووید۱۹ علامت‌دار می‌دهد ولی ۱۰۰٪ از بروز بیماری شدید و بستری شدن پیشگیری می‌کند.

در مجموع این کمیته معتقد است اثر خوب واکسن در جمعیت چند ده میلیونی که آن را در جهان دریافت داشتند نشان میدهد که بر فرض صحت عارضه با تعداد کم، اما به چشم نمی‌آمد و به دنبال آن نیز نهاد دارو و ملزومات پزشکی اروپا EMA و سازمان جهانی بهداشت ادامه مصرف آن را مجددا تاکید نمودند. بخصوص که این کمیته علمی و مستقل رسما اعلام نمود که واکسن آسترازنکا (آکسفورد) به هیچ‌وجه ریسک ترومبوز و یا هر اتفاق مربوط به آن را در بین ۲۱۵۸۳ شرکت کننده‌ای که حداقل یک دوز واکسن را دریافت نمودند، افزایش نداده و بررسی اختصاصی بر روی CVST توسط نورولوژیست‌های این کمیته هم، احتمال این عارضه را برای واکسن آسترازنکا مردود دانسته است.

نتیجه می‌گیریم که بررسی دائمی و مستمر بر روی اثر و عارضه واکسن‌ها یک روش علمی و احتیاطی است که باید در همه کشورهای مصرف کننده واکسن از هر نوعی که باشد اجرا شود. از طرف دیگر نگرانی‌ها در مورد واکسن آسترازنکا که شنیده شده است احتمالا در سبد واکسن‌های مطرح در ایران قرار خواهد گرفت، نیز فعلا مرتفع شد.


دکتر حسن رودگری
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

کارگروه تازه‌های علمی کرونا
سازمان نظام پزشکی کشور

منابع:
www.astrazenca.com/media
www.newscientist.com
www.independent.co.uk
www.theguardian.com

دکمه بازگشت به بالا