اخبار سلامت

اطلاعیه مهم FDA در رابطه با سطح ایمنی در برابر ابتلا به کرونا بعد از واکسیناسیون

آزمایش سطح آنتی بادی در تشخیص سطح ایمنی شما در برابر ابتلا به کرونا بعد از واکسیناسیون ارزشی ندارد.
هیچ یک از تست های آنتی بادی تایید شده توسط FDA چه کمی چه نیمه کمی و چه تست های کیفی، برای تعیین سطح ایمنی فرد توسط FDA تایید نشده است.
تنها ارزش این تست ها در تشخیص ابتلای قبلی به کرونا مورد تایید است و ارزش دارد.

دلایل علمی مختلفی برای این بیانیه وجود دارد.
سطح آنتی بادی با وجود اینکه بالا بودنش دلیل بر ایمنی مناسب احتمالی است ولی پایین بودن آن لزوما به معنی عدم وجود ایمنی نیست و در بخشی از جمعیت ممکن است ایمنی سلولی حفاظت تکمیلی فراهم کرده باشد.
دلیل دیگر این هست که تست های آنتی بادی، آنتی بادی تولید شده به قسمت خاصی از ویروس را می سنجند و توان تشخیص تمام آنتی بادی ها را ندارند. برای مثال اگر شما از تست آنتی بادی که آنتی بادی تولید شده علیه نوکلئوکپسید ویروس کرونا را می سنجد استفاده کنید، در صورت ابتلای قبلی تست آنتی بادی مثبت می شود ولی اگر واکسن فایزر یا مادرنا یا اسپوتنیک زده باشید تست آنتی بادی شما منفی خواهد بود! چون برای این واکسنها بدن آنتی بادی در برابر اسپایک پروتئین تولید می کند نه نوکلئوکپسید.

خطر اتکا به سطح آنتی بادی برای تعیین سطح ایمنی در برابر کرونا بعد از تزریق واکسن این هست که افراد با آنتی بادی بالا تصور ایمن بودن در برابر کرونا پیدا کرده و اقدامات پیشگیرانه را رعایت نکرده و هم خودشان مبتلا شوند و هم منجر به پخش شدن ویروس به دیگران شوند.


دکتر میر شهرام صفری

دکمه بازگشت به بالا